Telangana Assembly Polls 2018: List of Constituencies, Candidates, PartiesTop Stories

December 04, 2018 09:33
Telangana Assembly Polls 2018: List of Constituencies, Candidates, Parties

The assembly elections in Telangana state will be held in a single phase on December 7, 2018, to constitute the second assembly of the state.

Over 1800 candidates in fray from 119 constituencies will be going for poll on December 7 and the counting of the votes will be done on December 11.

Telangana chief minister and Telangana Rashtra Samithi (TRS) leader K Chandrasekhar Rao (KCR) dissolved the house earlier this month.

Currently, the incumbent TRS's KCR is the leader of the house and Chief Minister of the state. Other leading political parties contesting the Telangana Assembly polls are - Telangana Jana Samithi, Indian National Congress, Bharatiya Janata Party, and Telugu Desam Party.

Check out complete list of Constituencies, Candidates, Parties Here

 

No. & Name of the

No of Recognised National &

State Political Parties

Assembly Constituency

List of Contesting Candidates

Party Affiliation

1

2

3

4

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

Sirpur

1. Dr.Palvai Harish Babu

Indian National Congress

2. Dr.Kottapelli Srinivas

Bharatiya Janata party

3. Rraavi Srinwass

Bahujan Samaj Party

4. Koneru konappa

Telangana Rashtra Samithi

5. Kudaka Kishore

Ambedekarite Party of India

6. Kota Venkanna

Bahujan Left Party

7. Chilakamma Edla

Pyramid Party of India

8. Jadi Dileep

Bahuja Mukti Party

9. Ramchander

Peoples Republican Party

10. Ganta Pentanna

Independent

11. Tallapalli Thirupathi

Independent

12. Dasari Venkatesh

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

Chennur (SC)

1. Venkatesh Netha Borlakunta

Indian National Congress

2. Andugula Srinivas

Bharatiya Janata party

3. Neelam Surender

Nationalist Congress party

4. Sujatha Surepally

Bahujan Samaj Party

5. Balka Suman

Telangana Rashtra Samithi

6. Thungapindi Ramesh

Republican Party of India(A)

7. Bojja Ramanna Kumari

Pyramid Party of India

8. Boda Janardhan

Bahujan Left Party

9. Rakesh Regunta

Nava Praja Rajyam Party

10. Ramagiri Vikram Singh

New India Party

11. Sogala Sanjeev

Republican Party of India (K)

12. Cheepelli Kiran

Independent

13. Damuka Suresh Babu

Independent

14. Bojja Dasaratham

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Bellampalli (SC)

1. Koyyala Emaji

Bharatiya Janata party

2. Gunda Mallesh

CPI

3. Gaddan Vinod

Bahujan Samaj Party

4. Durgam Chinnaiah

Telangana Rashtra Samithi

5. Krishna Sabbani

Bahujan Left Party

6. Durge Mahender

Nava Praja Rajyam Party

7. Pagidi Raiender

Aam Aadmi Party

8. Mittapalli Kumara Swamy

New India Party

9. Ambala Mahender

Independent

10. Kondagurla Veda Prakash

Independent

11. Dagam Vishwanath

Independent

12. Pagidi Venkati

Independent

13. Sakinala Narayana

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mancherial

1. Kokkirala Premsagar Rao

Indian National Congress

2. Raghunath Verabelli

Bharatiya Janata party

3. Bera Sathyanarayana

Bahujan Samaj Party

4. Nadipelli Diwakar Rao

Telangana Rashtra Samithi

5. Aggi Bheemaiah

Pyramid Party of India

6. Alpula Bharathi

indian Praja Bandhu Party

7. Are Srinivas

Bahujan Left Party

8. Kamera Kranthi Kumar

Republican Party of India (Khobragade)

9. Kuakatla Thirupathi Yadav

Shivsena

10. Togari Banesh

New India Party

11. Medi Narsaiah

Telangana Pragati Samithi

12. Syed Afrath Ahmed

Aam Aadmi Party

13. Ajmeera Lal

Independent

14. Challagulla Vijayasree

Independent

15. Cheerla Satyam

Independent

16. Dommatii Ravi Kumar

Independent

17. Naheempasha

Independent

18. Payyavula Laxminarayana

Independent

19. Menagani Venkataswamy

Independent

20. Rangu Mallesham

Independent

21. Rasamalla Kumar

Independent

TOTAL

21

 

 

 

 

5

 

 

 

 

Asifabad (ST)

1. Athram Sakku

Indian National Congress

2. Azmera Athma Rao

Bharatiya Janata party

3. Ajmera Ram Naik

Bahujan Samaj Party

4. Kova Laxmi

Telangana Rashtra Samithi

5. Ade Balaji

Bharatiya bahujan Kranti Dal

6. Kursenga Vasantha Rao

Nava Praja Rajyam Party

7. Kotnaka Vijay Kumar

Telangana Jana Samithi

8. Banovath Jagan

Bahujana Raajyam Party (Phule Ambedkar)

9. Mukade Vishnu

Ambedekarite Party of India

10. Bhukya Indal Rao

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

Khanapur (ST)

1. Ramesh Rathod

Indian National Congress

2. Ashok Satla

Bharatiya Janata party

3. Thodasam Bheem Rao

CPI(M)

4. Ajmeera Hari Naik

Bahujan Samaj Party

5. Ajmera Rekha

Telangana Rashtra Samithi

6. Athram Bheem Rao

Peoples Republican Party

7. Kursenga Anitha

Nava Praja Rajyam Party

8. Thatra Bheemrao

Telangana Jana Samithi

9. Todasam Nagorao

Prem Janatadal Party

10. Lavudya Sudhan Lal

Telangana Praja Party

11. Nethawath Rajendar

Independent

12. Pendur Prabhakar

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

Adilabad

1.Gandrath Sujatha

Indian National Congress

2.Payal Shanker

Bharatiya Janata party

3.Dattatri Elchala

Nationalist Congress party

4.Eerla Satyanarayana

Bahujan Samaj Party

5.Jogu Ramanna

Telangana Rashtra Samithi

6. Avula Yatheendra Nath Yadav

Shiva Sena

7. Kamle Bhagavan

Nava Praja Rajyam Party

8. Kothapelly Narayana

Rajyadhikara Party

9. Dande Sandeep

Ambedekarite Party of India

10. pendur Manohar

Gondvana Gantantra party

11. Y.Sanjay Reddy

Aam Aadmi Party

12. Annam Devendar

Independent

13. Kastala Arun Kumar

Independent

14.Thogari Ramulu

Independent

TOTAL

14

 

 

8

 

 

Boath (ST)

1. Bapu Rao Soyam

Indian National Congress

2. Madavi Raju

Bharatiya Janata party

3. Kumram Koteshwar

Nationalist Congress party

4. Gajender Aade

Bahujan Samaj Party

5. Bapu Rao Rathod

Telangana Rashtra Samithi

6. Anil Jadhav

Independent

7. Ram Chowhan

Independent

TOTAL

7

 

 

 

9

 

 

 

Nirmal

1. Alleti Maheshwar Reddy

Indian National Congress

2. Aindla Swarna Reddy

Bharatiya Janata party

3. Soudani Bhumanna Yadav

Bahujan Samaj Party

4. Allola Indrakaran Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Mareripedda balaraju

Prem Janatadal

6. Mukhram Ali Mohammad

Aam Aadmi Party

7. Vadla Konda Aliveni

Bahujana Left Party

8. Gumidyala Venkata Ramana

Independent

TOTAL

8

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

Mudhole

1. Rama Rao Patel Pawar

Indian National Congress

2. Padakanti Ramadevi

Bharatiya Janata party

3. Bhosle Narayan Rao Patil

Nationalist Congress party

4. Rathod Surekha

Bahujan Samaj Party

5. Gaddigari Vittal Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. Odnala Gangadhar

Prem Janatadal

7. Panditrao Takbide

Shivsena

8. Armoor Narsimha Reddy

Independent

9. Kamble Vittal

Independent

10. Chelimalwar Mahesh

Independent

11. Vadnam Govindaraju

Independent

12. Sharath Surya Vamshi

Independent

TOTAL

12

 

 

 

11

 

 

 

Armur

1. Akula Lalitha

Indian National Congress

2. Vinay Kumar Reddy Prodduturi

Bharatiya Janata party

3. Komirey Sudhakar

Bahujan Samaj Party

4. Ashannagari Jeevan Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Mastha Dayanand

Republican Party of India(A)

6. Sindukar Charan Kumar

Ambedkar National Congress

7. Gunti Raja Gangaram

Independent

8. Sunke Srinivas

Independent

TOTAL

8

 

 

 

 

12

 

 

 

 

Bodhan

1. Sudarshan Reddy Podduturi

Indian National Congress

2. Aljapur Srinivas

Bharatiya Janata party

3. Singade Pandu

Bahujan Samaj Party

4. Shakil Aamir Mohammed

Telangana Rashtra Samithi

5. Gopi Kishan

Shiva Sena

6. Banja Veerappa

Pyramid Party of India

7. Banavath Jeevan Nayak

Bahujana Left Party

8. M.D.Yousuf

Samajwadi party

9. Gaddam Vikram Reddy

Independent

10. MD.Nawaz Pasha

Independent

11. Mohammed Sharjeel Parvez

Independent

TOTAL

11

 

 

13

 

 

Jukkal (SC)

1. Gangaram Soudagar

Indian National Congress

2. T.Aruna Thara

Bharatiya Janata party

3. Laxman

Bahujan Samaj Party

4. Hanmanth Shinde

Telangana Rashtra Samithi

5. Bharath Waghmare

Bahujana Left Party

6. G.Srinivas

India Praja Bandhu Party

7. Korrolla Mohan

Independent

TOTAL

7

 

 

14

 

 

Banswada

1. Kasula Balaraju

Indian National Congress

2. Prakash Naidu

Bharatiya Janata party

3. Dr.Bheem Rao Gaikwad

Bahujan Samaj Party

4. Pocharam Srinivas Reddy(Parige)

Telangana Rashtra Samithi

5. Kondani Anjaiah

Pyramid Party of India

6. M.Ramesh

Independent

TOTAL

6

 

 

 

15

 

 

 

Yellareddy

1. Jajala Surender

Indian National Congress

2. Banala Laxma Reddy

Bharatiya Janata party

3. Eanugu Ravinder Reddy

Telangana Rashtra Samithi

4. Yellanna Yadav Pedda Golla

Samajwadi party

5. Kappa Sathyam Sidharth Raj

Bahujan Left Party

6. Vaadikari Balvanth Rao

Nava Samaj Party

7. Talari Bal Raju

Independent

8. Fazal Rahman

Independent

TOTAL

8

 

 

 

16

 

 

 

Kamareddy

1. Mohd.Ali Shabbir

Indian National Congress

2. Katipally Venkata Ramana Reddy

Bharatiya Janata party

3. Kothapalli Mallaiah

Bahujan Samaj Party

4. Gampa Govardhan

Telangana Rashtra Samithi

5. Govardan.M

Samajwadi Forward Bloc

6. Dudugu Pandu Rangam

Aam Aadmi Party

7. Dr.Putta mallikarjun

Bahujan Left Party

8. Arrola Naveen

Independent

9. K.Kishan

Independent

TOTAL

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nizamabad (Urban)

1. Taher Bin Hamdan

Indian National Congress

2. Laxmi Narayana Yendala

Bharatiya Janata party

3. Ramesh Rashamallu

Bahujan Samaj Party

4. Bigala Ganesh

Telangana Rashtra Samithi

5. Abdul Raheem

Samajwadi Party

6. H.M.Ismail Mohammed

Bahujan Left Party

7. Mohammed Sirajuddin

Aam Aadmi Party

8. Manchirala Raghunth

Telangana Prajala Party

9. Ratnakar Narala

All India Forward Bloc

10. Vojja Ramesh

Pyramid Party of India

11. Syed Mujeebuddin

Ambedkar National Congress

12. Padakanti Ramu

Independent

13. Puppala Ravinder

Independent

14. M.Pradeep

Independent

15. Prashanthi G.

Independent

16. Balla Srinivas

Independent

17. Mohammed Khaja Moinuddin

Independent

18. K.V.Laxma Reddy

Independent

19.Shiva Prasad mahajan

Independent

20. G Shanker

Independent

21. Syed Khaiser

Independent

TOTAL

21

 

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

Nizamabad (Rural)

1. Rekulapally Bhoopathi Reddy

Indian National Congress

2. Anand Reddy Gaddam

Bharatiya Janata party

3. Malavath Vithal

Nationalist Congress party

4. Baji Reddy Goverdhan

Telangana Rashtra Samithi

5. Kasala Srinivas

Pyramid Party of India

6. Gugloth Balaraju

All India jai Hind Party

7. Noorjahan

Bahujana Left Party

8. Malle Manoj

India Praja Bandhu Party

9. Gangadhar Macha

Independent

10. Dhammareddy Pradeep Reddy

Independent

11. BB Nayak

Independent

12. Baisa Ramadasu

Independent

TOTAL

12

 

 

 

19

 

 

 

Balkonda

1. Anil Kumar Eravatri

Indian National Congress

2. Ruyyadi Rajeshwar

Bharatiya Janata party

3. Sunil Kumar Muthyala

Bahujan Samaj Party

4. Vemula Prashanth Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Bingiwar Ravi

Telangana Praja Samithi (Kishore, Rao and Kishan)

6. yeligeti mahukar

Bahujan Left Party

7. Abdul Nayeem

Independent

8. Gunti Benarji

Independent

9. Suddapally Sudhakar

Independent

TOTAL

9

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

Koratla

1. Juvvadi Narsinga Rao

Indian National Congress

2. Dr.J N Venkat

Bharatiya Janata party

3. Puppala Limbadri

Bahujan Samaj Party

4. Kalvakuntla Vidyasagar Rao

Telangana Rashtra Samithi

5. Dayya Raghu Veer

bahujan Mukti Party

6. MD.Rasheed Khan

Samajwadi Party

7. Raj Pal Erra

Bahujana Rashtra Samithi

8. Akula Hanmandlu

Independent

9. Gannarapu Bhoomaiah

Independent

10. jagilam Ramesh

Independent

11. Maddenapelli Ramulu

Independent

12. Vemulaa Vikram Reddy

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

21

 

 

 

 

Jagtial

1. T.Jeevan Reddy

Indian National Congress

2. Muduganti Ravinder Reddy

Bharatiya Janata party

3. Kaithi Shankar

Bahujan Samaj Party

4. M.Sanjay Doctor

Telangana Rashtra Samithi

5. Uma Mahesh

All India Forward Bloc

6. Dr.V.Sathyanarayana Murthy

Pyramid Party of India

7. I.Sulochana

Bahujana Left Party

8. Akula Srikanth Kumar

Independent

9. Dr.Ravi Shankar Sirikonda

Independent

10. Vemula Karnakar Reddy

Independent

11. Sabbu Jagan

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

 

Dharmapuri (SC)

1. Adluri Laxman Kumar

Indian National Congress

2. Kannam Anjaiah

Bharatiya Janata Party

3. Tadagonda Nagaraju

Bahujan Samaj Party

3. Eshwar Koppula

Telangana Rashtra Samithi

4. Tadagonda Nagaraju

Bahujan jSamaj party

5. Duda Mahipal

Naya Bharat Party

6. Mothe Naresh

New India Party

7. Ravindar Maddela

Bhahujan Left Party

8. S. Vijaya Kumar

India Praja Bandhu party

9. Sathpadi Pranay Kumar

Jai Swaraj Party

10. Kuntala Narsaiah

Independent

11. Buradagunta Sangha Mithra

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

 

 

23

 

 

 

 

 

 

Ramagundam

1. Makkan Singh Raj Thakur

Indian National Congress

2. Balmuri vanitha

Bharatiya Janata Party

3. Burra Thirupathi

Communist Party of India (Marxist)

4. Peddampet Shankar Merugu

Bahujan Samaj Party

5. Somarapu Sathyanarayana

Telangana Rashtra Samithi

6. Kamani Saroja

Pyramid Party of India

7. Korukanti Chandar

All India Forward Bloc

8. Janagama Venkatarajam (J V Raju)

New India Party

9. Thota Venu

Telangana Prajala Party

10. Muthyala Venkatesh

Samajwadi Forward Bloc

11. Erikilla Rajesh

Independent

12. Kammagiri Keshaiah

Independent

13. Gajjelli Venkateshwalu

Independent

14. Barla Rajesh

Independent

15. Marka Venkat Goud

Independent

16. Lanka Abhishek

Independent

TOTAL

16

 

 

 

 

24

 

 

 

 

Manthani

1. Duddilla Sridhar Babu

Indian National Congress

2. Rendla Sanath Kumar

Bharatiya Janata Party

3. Made Kumar Swamy

Nationalist Congress party

4. Etukala. Mahesh Kumar

Bahujan Samaj Party

5. Putta Madhukar

Telangana Rashtra Samithi

6. T. Nagarjun

Samajwadi Forward Bloc

7. Polam. Rajender

Bahujana Left Party

8. Boodidha Thirupathi

Telangana Praja Samithi

9. Challa Laxman

Independent

10. Bomma Bapu.

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

 

 

 

25

 

 

 

 

 

 

 

Peddapalle

1.Chinthakunta Vijay Ramana Rao

Indian National Congress

2. Gujjula Ramakrishna Reddy

Bharatiya Janata Party

3. Mohammed Babar

Nationalist Congress party

4. Mamidipelly Bapaiah

Bahujan Samaj Party

5. Manohar Reddy Dasari

Telangana Rashtra Samithi

6. Ashok Nimmala

India Praja Bandhu party

7. Akula Swamy

Telangana Prajala Party

8. Guntipalli Sammaiah

Bahujan Left Party

9. Ponnala Sathish

Telangana karmika Raithu Rajyam Party

10. Maram Thirupathi

Samajwadi Party

11. Raju Bommanaveni

All India Forward Bloc

12. Reddy Venugopal Goud

Samajwadi Forward Bloc Party

13. Nampelly Swamy

Independent

14. Mandala Krishna Reddy

Independent

15. Rajanna Durgam

Independent

16. Ravadi Kantha Rao

Independent

17. Shaik Abdul Bari

Independent

TOTAL

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karimnagar

1. Ponnam Prabhakar

Indian National Congress

2. Bandi Sanjay Kumar

Bharatiya Janata Party

3. Anagandula Venkanna

Bahujan Samaj Party

4. Gangula Kamalakar

Telangana Rashtra Samithi

5. T. Aruna Jyothi

Pyramid Party of India

6. Edavelly Ramesh

Telangana kaarmika Rythu Rajyam Party

7. Kanugula Naveen Kumar

Bahujana Rashtra Samithi

8. Tej deep Reddy Komati Reddy

All India Forward Bloc

9. Durgam Mohan

Republican party of India (A)

10. Molumoori Deena Deshai

India Praja Bandhu party

11. Yanamala Manjula

Dalitha Bahujana Party

12. Waseemuddin Ahmed

Bahujan Left Party

13. Somidi Venu Prasad

Shivasena Party

14. Kota Shyam Kumar

Independent

15. Cheekoti Ramesh

Independent

16. Durvasa Reddy pakala

Independent

17. Nagumoori Yellaiah

Independent

18. K. Nagesh

Independent

19. Pulikota Ramesh

Independent

20. Bandi Srinivas

Independent

21. Maneti Raju

Independent

22. Mamindla Sandeep Kumar

Independent

23. Musku Mahender Reddy

Independent

24. Vurumalla Vishwam

Independent

25. P. Santhosh

Independent

TOTAL

25

 

 

 

 

 

27

 

 

 

 

 

Choppadandi (SC)

1. Medipally Sathyam

Indian National Congress

2. Bodiga Shobha Galanna

Bharatiya Janata Party

3. Manda Ravindar

Bahujan Samaj Party

4. Ravi Shankar Sunke

Telangana Rashtra Samithi

5. Akkenapally Yesuratnam

Bahujana Raajyam Party (Phule Ambedkar)

6. Kanakam Vamshi

Bahujan Left Party

7. Kanuka Ramesh

Jai Swaraj Party

8. Chiluka Lingaiah

Maxist Communist Party of India (United)

9. Bolli Kishan

Bahujana Rashtra Samithi

10. Uppuleti Laxman

Independent

11. Dasari Vidyasagar

Independent

12. Boddu Narsaiah

Independent

13. Bollampelly Ailaiah

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

 

 

28

 

 

 

 

 

 

Vemulawada

1. Aadi Srinivas

Indian National Congress

2. Pratapa Ramakrishna

Bharatiya Janata Party

3. Pittala Bhoomesh

Bahujan Samaj Party

4. Chennamaneni Ramesh

Telangana Rashtra Samithi

5. Gudise Prabhakar

Bahujana Rajyam Party (Poole Ambedkar)

6. Cheekoti Varun Kumar Gupta

Telugu Congress Party

7. Pallerla shekar

Shiv Sena

8. Bolishetti Mosheh

India Praja Bandhu party

9. Routhu Thirupathi

Jai Swaraj Party

10.Sriramula Venkateshwarlu

Bahujana Left Party

11. Jinka Srinivas

Independent

12. Naresh Jumbarthi

Independent

13. Nalla Mahipal Reddy

Independent

14. Burra Ravi Theja

Independent

15. Manda Thirupathi Goud

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

Sircilla

1. K.K.Mahender Reddy

Indian National Congress

2. Mallugari Narsa Goud

Bharatiya Janata Party

3. Avunoori Ramakanth Rao

Bahujan Samaj Party

4. Kalvakuntla Taraka Rama Rao(K.T.R)

Telangana Rashtra Samithi

5. Karingula Yadagiri

Jai Swaraj Party

6. Kurapati Ramesh

Bahujana Left Party

7. Gouta Ganesh Gangaputhra

Shiv Sena

8. Choutapelli Venugopal

Marxist Communist Party of India (United)

9. Thakkala Kiran

Republican party of India (A)

10. Dosala Chandram

India Praja Bandhu party

11. Srinivas Boinpally

Akhil Bharatiya Desh Bhakt Morcha

12. Alwala Kanakaraju (AKR)

Independent

13. Koduri Bala Lingam

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 

Manakondur (SC)

1. Arepally Mohan

Indian National Congress

2. Gaddam Nagaraju

Bharatiya Janata Party

3. Dubba Neeraja

Nationalist Congress Party

4. Nishani Ramachandram

Bahujan Samaj Party

5. Balakishan Rasamayi

Telangana Rashtra Samithi

6. Karre Ravinder

Republican party of India (A)

7. Jakkanapally Ganesh

All India Forward Bloc

8. Geedi Sadaiah

Bahujana Left Party

9. Prabhakar More

Samajwadi Forward Bloc

10. Manjula Yanamala

Dalita Bahujana Party

11. Maddela Odelu

Jai Maha Bharath Party

12. Samanapelli Anthaiah

Shiva Sena

13. Ande Bhanumurthy

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

31

 

 

 

 

Huzurabad

1. Kaushik Reddy Padi

Indian National Congress

2. Raghu Puppala

Bharatiya Janata Party

3. Marepelli Mogilaiah

Bahujan Samaj Party

4. Eatala Rajendar

Telangana Rashtra Samithi

5. Katanguri Buchi Reddy

All India forward Bloc

6. Kouru Linga Reddy

Bahujan Left Party

7. Chintha Anil Kumar

Pyramid Party of India

8. Purella Sravan Kumar

Akhila bharatiya Jan Sangh

9. Lingampalli Srinivas Reddy

Maxist Communist Party of India (United)

10. Barige Gattaiah Yadav

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

 

 

32

 

 

 

 

 

 

Husnabad

1. Chada Srinivasa Reddy

Bharatiya Janata Party

2. Chadha Venkat Reddy

Communist Party of India

3. Naroju Koteshwara Chari

Bahujan Samaj Party

4. Satish Kumar Voditela

Telangana Rashtra Samithi

5. Aileni Mallikarjun Reddy

Shiv Sena

6. Errolla Ramesh

Republican party of India (A)

7. Kaparthi Raghu

Pyramid Party of India

8. Kommula Ravinder

New India Party

9. Dumbala Parasharamulu

Jai Swaraj Party

10. Devasani Thirupathi Reddy

Telangana Inti Party

11. Boini Shrinivas

All India Samata Party

12. Ganneboina Rajesham

Independent

13. Chintakindi Singaraiah

Independent

14. Ponnam Sreenivas

Independent

15. Ponnala Rajender

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

33

 

 

 

 

 

Siddipet

1. Naini Narotham Reddy

Bharatiya Janata Party

2. Peddolla Srinivas

Bahujan Samaj Party

3. Thanneeru Harish Rao

Telangana Rashtra Samithi

4. Gyadari Jagadish @ Jagon

Bahujan Left Party

5. Pushpalatha Medoju

Shramajeevi

6. Burra Srinivaas

Telangana Inti Party

7. Bhavoni Marikanti

Telangano Jana Samithi

8. Alladi Srinivas

Independent

9. Chintala Mallesham

Independent

10. daripalli Chandram

Independent

11. Bhogi Srinivas

Independent

12. Laxminarayana Donthula

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

34

 

 

 

 

 

Medak

1.Ammareddy gari Upender Reddy

Indian National Congress

2.Akula Rajaiah

Bharatiya Janata Party

3.P.Shashidhar Reddy

National Congress Party

4.Beesa Ashok Kumar

Bahujan Samaj Party

5.Padma Devender Reddy.M

Telangana Rashtra Samithi

6.Gundukadi Karnakar

Indian Praja Bandhu Party

7.Duda Yadeshwar

Bahujana Left Party

8.L.Parshiya

Bharatiya Bahujana Kranthi Dal

9.Revelli Vinay Sagar

Samajwadi Forward Bloc

10.M.Santhosh Reddy

Pyramid Party of India

11.Rudravaram Venugopal

Independent

12.Lasmagalla Shekar

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

35

 

 

 

 

Narayankhed

1.Suresh Kumar Shetkar

Indian National Congress

2.Patlolla Sanjeeva Reddy

Bharatiya Janata Party

3.Maha Reddy Bhupal Reddy

Telangana Rashtra Samithi

4.Prakash Rathod

Bahujan Mukathi Party

5.M.Baswa Raj

Bahujan Left Party

6.Murli Govind

Mana Party

7.Saibaba

Aam Aadmi Party

8.K.Hanmandlu

Akhil Bharatiya Janasangh

9. Alige Jeevan

Independent

10. Mudiraj Venkatesham

Independent

TOTAL

10

 

 

 

36

 

 

 

Andole (SC)

1.C.Damodar Rajanarsimha

Indian National Congress

2.Babumohanpally

Bharatiya Janata Party

3.Madiga.Buchaiah

Bahujan Samaj Party

4.Kranthi Kiran Chanti

Telangana Rashtra Samithi

5. Appajipally Suresh

Nava Samaj Party

6. Potharaju Jayalakshimi

Bahujana Left Party

7. Kashapaga Emmaiah

Independent

8. Nakka Surya Kumar

Independent

TOTAL

8

 

 

37

 

 

Narsapur

1. Vakiti Sunitha

Indian National Congress

2. Singayapalli Gopi

Bharatiya Janata Party

3.Ajjamari Mallesham

Communist Party of India(Marxist)

4. Somannagari laxmi

Bahujan Samaj Party

5. Chilumula Madan Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. Manne Digamber Mudiraj

Mana Party

7. Naveenn

Independent

TOTAL

7

 

 

 

 

 

38

 

 

 

 

 

Zahirabad (SC)

1. Dr.Jetty Geeta

Indian National Congress

2. Jangam Gopi

Bharatiya Janata Party

3. B.Ramchander

Communist Party of India(Marxist)

4. Maledoddi Padmarao

Bahujan Samaj Party

5. Koninty Manik Rao

Telangana Rashtra Samithi

6.Bantu Purushotham Rao

Nava Praja Rajyam Party

7. Mallesh Gangwar

Shiv Sena

8. Sajjapur. Ramesh

Jai Swaraj Party

9. Hari Krishna Manne

Bahujana Mukti Party

10. Erpula Ashok

Independent

11. Chittampally Balraj

Independent

12. K.V. Nalin Dutt

Independent

13. Praveen

Independent

14. Ramulu Huggelly

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

39

 

 

 

 

 

Sangareddy

1. Turupu Jayaprakash Reddy

Indian National Congress

2. Deshpande Rajeshwar Rao

Bharatiya Janata Party

3. Beeram Mallesham

Communist Party of India(Marxist)

4. Mallaiah Gullanigari

Bahujan Samaj Party

5. Chinta Prabhakar

Telangana Rashtra Samithi

6. Chandra Mohan

Telangana Connunist Party Of India

7. Dodla Venkat

New India Party

8. Naryana Dandu

Bahujana Mukti Party

9. Md. Taufiq Ahmed

Anna YSR Congress Party

10. Syed Ghouseuddin

Aam Aadmi Party

11. Thalari Udaya Bhaskar

Independent

12. Police Ramchander

Independent

13. Bangaru. Krishna

Independent

14. Shaik Zahoor

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

 

40

 

 

 

 

 

 

Patancheru

1. Kata Srinivas Goud

Indian National Congress

2. Karunakar Reddy.P

Bharatiya Janata Party

3. Royyapalli Srinivas

Communist Party of India(Marxist)

4. Balaiah.M

Bahujan Samaj Party

5. Gudem Mahipal Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. Dubashi Mohandas

New India Party

7. Bharatesh

Social Unity Centre of India (Communist)

8. T.D.S. Mani

Indian Praja Bandhu Party

9. Kallu Narsimlu Goud

Independent

10. Kurma Bhoomini Narasimha

Independent

11.Patan Makthum Saheb

Independent

12. M. Praveen Kumar

Independent

13. Mettu Sridhar

Independent

14. Shamshabad Sudarshan Mudiraj

Independent

15. S. Satyanarayana

Independent

16. Syed Hameed

Independent

TOTAL

16

 

 

 

 

 

 

 

41

 

 

 

 

 

 

 

Dubbak

1. Maddula Nageshwar Reddy

Indian National Congress

2. Madhavaneni Raghunandan Rao

Bharatiya Janata Party

3. Goddubarla Bhaskar

Communist Party of India(Marxist)

4. Kishan Rao.D

Bahujan Samaj Party

5. Solipeta Ramalinga Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. Gouti Mallesh

Jai Swaraj Party

7. Chindam Rajukumar

Telangana jana Samithi

8. Posanipally Mahipal Reddy

Samajwadi Forward Bloc

9. Bonala Vijaya Kumar

Samajwadi Party

10. Madavareddygari Hanumantha Reddy

Shiv Sena

11.Rangannagari Krishna Reddy

India Prajaya Bandhu Party

12. Shyam Sundar Reddy

Jai Maha Bharath Party

13. Sukuri Ashok

Republican party of India (A)

14.Anjaneyulu Gundabina

Independent

15.Jakkula Narsimulu

Independent

16. Peddalingannagari Prasad

Independent

17. Bhujangam Gondhi

Independent

18. Muddulla Rajani Reddy

Independent

TOTAL

18

 

 

 

 

 

42

 

 

 

 

 

Gajwel

1. Venteru Prathap Reddy

Indian National Congress Party

2. Akula Vijaya

Bharatiya Janata Party

3. Kanakaiah Gajjla

Bahujan Samaj Party

4. Kalvakuntla Chandrashekar Rao

Telangana Rashtra Samithi

5. Jeedipally Srinivas

New India Party

6. Srinivas Sreeramula

Bahujana Left Party

7. Emempuram Yadagiri Goud

Independent

8. Kadium Krupakar

Independent

9. Kante Sayanna

Independent

10.Gurrapu Ramulu

Independent

11.Bitlla.Venkateshwarlu

Independent

12. Yadagiri Peddasaigari

Independent

13.P. Sathish

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

 

 

43

 

 

 

 

 

 

Medchal

1. Kichannagari Laxma Reddy (K L R)

Indian National Congress

2. Peddi Mohan Reddy

Bharatiya Janata Party

3. Dass Mekala

Nationalist Congress Party

4. Nakka Prabhakar Goud

Bahujan Samaj Party

5. Malla Reddy.CH

Telangana Rashtra Samithi

6. Vodela Suresh Babu

Indian Labour Party (Ambedkar Phule)

7. Gujja Ramesh

Bahujana Left Party

8. Chikkadmalla Srinivas

New India Party

9. Janapala Prakash Veer

Bahujana Raajyam Party (Phule Ambedkar)

10. Dharmasanam Bhanu Murthy

praja Satt Party

11. Bairapaka Jesudasu Chakravari

Nava Praja Rajyam Party

12. Santosh Veluri

Shiv Sena

13. Kandi Pentachary

Independent

14. Neeradi Hymavathi

Independent

15. Hamid Ul Hak Chaudari

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malkajgiri

1. Ramchander Rao Naraparaju

Bharatiya Janata Party

2. Jampala Manikyam

Bahujana Samaj party

3. Hanumanth Rao Mynampally

Telangana Rashtriya Samithi

4. Ajay Kumar Peddy

Telangna karmika Raithu Rajyam Party

5. Kapilavai Dileep Kumar

Telangana jana Samithi

6. Kamala Ayilaiah

Bahujana Left Party

7. King William

All India forward Bloc

8. Jajula Bhaskar

Sharmajeevi party

9. Thangellapalli Shyam Sunder

Telangana Prajaya Party

10.Durga Prasad Mokaddam

Republican party of India

11. Nagarja Gottimukkala

Jai Maha Bharath Party

12. Nissionkara Sravani

Prajaa Swaraaj Party

13. Pareedula Sreenivas

Jai Swaraj Party

14. Peddi Srinivas

Shiv Sena

15. P. Mahesh

Telangana Comminist Party of india

16. Mekala Nathanial

Jana Vaahini Party

17. Loggari Ramesh

Bahujana Rashtri Samithi

18. M.D. Rajendra Kumar

Samajwadi Forward Bloc

19. Rathod Dilip Kumar

Ambedkar National Congress

20. Rathul Pandit

Swarna Bharat Party

21. Vivekanand Eluguri

Jai Bharath Jena Sena Party

22. R. Vishnu Vardhan

Aam Aadmi Party

23. Veladi Prem Prakash

Pyramid Party of India

24. R. Anil Kumar

Independent

25. K Kusuma Kumar Reddy

Independent

26. S Ganesh

Independent

27. Gopu Ramana Reddy

Independent

28. Gandi Nagesh Goud

Independent

29. Deepak Narayana

Independent

30. Dr. S.L. Narayana

Independent

31. S B Praveen

Independent

32. Bobili Pavani Reddy

Independent

33. S. Madhu Mohan

Independent

34. Meddela Beem Raj

Independent

35. Mamidigalla John Babu

Independent

36. C.L. Yadagiri

Independent

37. B. Ravi Kanth

Independent

38. A Rambabu

Independent

39. T. Laxmai Kanth Reddy

Independent

40. Ved Vrath

Independent

41. K V Satish Kumar

Independent

42. R Sujatha

Independent

TOTAL

42

 

 

 

 

 

 

 

 

45

 

 

 

 

 

 

 

 

Quthbullapur

1. Kuna Srisailam Goud

Indian Nationa Congress

2. Kasani Veeresh Kasani

Bharatiya Janata Party

3. Sanjeeva Reddy Korimilla

Bahujan Samaj Party

4. K.P.Vivekanand

Telangana Rashtriya Samithi

5. V. Kiran Kumar

Pyramid Party of India

6. Nagireddy Dasharadha Raami Reddy

All India Jaihind Party

7. Battula Siddeshwarlu

Prajaa Swaraaj Party

8. Bodige Lingaswami

Bahujana Left Party

9. Ravipati Loka Vidya Sagar

Samaj Wadi Forward Bloc party

10. Seshagiri Rao Pasumarthi

Praja Satta Party

11. M. Santosh Kumar

Shiv Sena

12. Ashwin Garishe

Independent

13. Kammeta Bhupal

Independent

14. V. Kuramurthi

Independent

15.Chennam Shetty Saradhi

Independent

16.Donthula Bikshapathi

Independent

17. K. Rajesh

Independent

18. M.S. Ramulu

Independent

19. K. Ranga Rao

Independent

20. Vasanthi Raghav Kadiyala

Independent

TOTAL

20

 

 

 

 

 

 

 

 

46

 

 

 

 

 

 

 

 

Kukatpalle

1. Madhavaram Kantha Rao

Bharatiya Janata Party

2. Harish Chandra Reddy Pannala

Bahujana Samaj party

3. Madhavaram Krishna Rao

Telangana Rashtriya Samithi

4. Nandamuri Vankata Suhasini

Telugu Desham

5. Quadri S.H.

Aam Aadmi Party

6. Jabbar Khan

Samajwadi Party

7. Dasari Devanna Goud

Pyramid Party of India

8. Banoth Lingya Naik

Telangana Prajaya Party

9. Bhoj Raj Koyalkar

Shramajeevi Party

10.Murali Krishna

Anarakshit Samaj Party

11. Raghumudri Nithin Kingstan

India Prajaya Bandhu Party

12. Rudrapatna Krishna Mohan

Shiv Sena

13. Sankara Narayana Patikani

Samaikyandhra Parirakshana Samithi

14. CH. Chandra Sekhar

Independent

15. Phani Kumar Juvva

Independent

16. Marri Prabhakar Mudiraj

Independent

17. Menga Prabhakar

Independent

18. Mende Sudhakar yadav

Independent

19. D N Radha Krishna

Independent

20.Vijaya Singh Rajpurohit

Independent

TOTAL

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppal

1. N.V.S.S.Prabhakar

Bharatiya Janata Party

2. B Vijay Kumar

National Congress Party

3. Yedla Parameshwar

Bahujana Samaj party

4. Bethi Subhas Reddy

Telangana Rashtriya Samithi

5. Tulla Veerender Goud

Telugu Desham

6. Akula Remesh

Telangana karmika Rathu Rajyam Party

7. Khata Prabhakar

All India Samata party

8. Gadda Yugandhar

jai Maha Bharath Party

9. C. Jagdish Choudhary

Shiv Sena

10. Thungunoori Balaraju

New India Party

11. Niranjan Pole

Prem Janata Dal

12.Pitla Maheshwar

Telangana Comminist Party of india

13. Dr. Priyanka Marthineni

Aam Aadmi Party

14. Pendem Sashidhar

Nava Samaj Party

15. Badditi Raju

Indian Christan Secular Party

16. Bantu Anil

The Future India Party

17.K Murthi Vamshi Raj

Social Justive Party of India

18. Raghunandan Reddy Vikiti

All India forward Bloc

19. Varikuppala Krishna

Bahujana Left Party

20. B Shiva Kumar

Pyramid Party of India

21. Srinadha Krishna

Bahujana Raajyam Party (Phule Ambedkar)

22. Erukala Naveen Goud

Independent

23.Karri Venkoji Rao

independent

24. Kasula Narsimha Goud

Independent

25. kampally Vijaya Kumar

Independent

26. G N Kranti Kishore

Independent

27. Bharatha Kishore

Independent

28.Mathai Peruku

Independent

29. Mahender Kumar Kodimala

Independent

30.Mekala Jagdish Raj

Independent

31. RepakaSubash Reddy

Independent

32. Revu Chinna Dhana raju

Independent

33. B Siva Rama Krishan

Independent

34.V R Srinivas

Independent

35. Seeloju Shiva Kumar

Independent

TOTAL

35

 

 

 

 

 

 

 

 

48

 

 

 

 

 

 

 

 

Ibrahimpatnam

1. Ashok Kotha

Bharatiya Janata Party

2. Pagadala Yadaiah

Communist Party of India (Marxist)

3. Malreddy Ranga Reddy

Bahujana Samaj party

4. Manhireddy Kishna Reddy

Telangana Rashtriya Samithi

5. Sama Ranga Reddy

Telugu Desham

6. Kotla Vasu

Telangana Prajala Party

7. BP Ganesh Mudiraj

Samajwadi Party

8. Gurram Papireddy

Ambedkar National Congress

9. Gandham Satyanarayana Vamsharaj

Social Justice Party of India

10. Buchigalla Saidulu

Nava Samaj Party

11. T. Rajeshwari

Jathiya Mahila Party

12. Seeka Balraj Goud

Jai Swaraj Party

13. Samreddy Shiva Kesh Reddy

Shiv Sena

14. Tirumal Reddy .S

Independent

15. Narla Seetha Ramaiah Yadav

Independent

16. Bathani Kistaiah

Independent

17. Ranadhir Reddy Bandaru

independent

18. K. Ravinder Reddy

Independent

19. Sapavat Devaram Nayak

Independent

20.Surakanthi Vimala reddy

Independent

TOTAL

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lal Bahadur Nagar

1.Devi Reddy Sudheer Reddy

Indian National Congress

2.Shekhar Rao Perala

Bharatiya Janata Party

3.Bomma Raghu Ram Netha

Nationalist Congress Party

4.Dharmender Gundela

Bahujan Samaj Party

5.Mudda Gowni Ram Mohan Goud

Telangana Rashtra Samithi

6.Akella Kameswari Rama Devi

Jana Vaahini Party

7.Koule Jagannatham

Bahujana Raajyam Party(Phule Ambedkar)

8.Gorre Ramesh

Telangana Labour Party

9.Challa Ram Kalyan

Samaj Wadi Forward Bloc

10.Chepuri Raju

Dalita Bahujana Party

11.Justice B.Chandra Kumar

Telangana Prajala Party

12.Jakka Yadagiri

Social Justice Party of India

13.Jaya Prakash Dornala

New India Party

14.Dontha Srinivasulu

Prajaa Swaraaj Party

15.Narsimha Sangishetty

Aam Admi Party

16.Pasula Gangadhar reddy

Pyramid Party of India

17.Prem Gandhi

Shiv Sena

18.Battula Venkatesh Goud

Jai Swaraj Party

19.Mamidi Ramchander

Bahujana Left Party

20.Varun Reddy

The Future India Party

21.Dr.K.Veera Bhoga Vasantha Rayulu

Samajwadi Party

22.Shyam Sunder Goud Gora

Telangana Communist Party of India

23.Udugu Idaiah

Independent

24.Anugu Sai Krishna

Independent

25.Kaki Praveen Goud

Independent

26.Jagan Mohan Pole

Independent

27.Dhyapa Ramababu Reddy

Independent

28.M.Nagesh Kumar Goud

Independent

29.K.Nagadeva (Deva)

Independent

30.M.Prakurthamma

Independent

31.Beeram Nagarjuna

Independent

32.Mulleti Lakshmi Jagadeeshwari

Independent

33.Venkatesh Pilli

Independent

34.K.Srinivasa Chary

Independent

35.R.Shanmukha Chary

Independent

TOTAL

35

 

 

 

 

 

 

 

50

 

 

 

 

 

 

 

Maheswaram

1.Patlolla Sabitha Indra Reddy

Indian National Congress

2.Andela Sriramulu

Bharatiya Janata Party

3.Shekar Ibram

Bahujan Samaj Party

4.Teegala Krishna Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Kanktekar Arun Kumar

Bhahujan Left Party

6. Krishna Reddy

Samajwadi Forword Bloc

7. C. Padma

Pyramid Party of India

8. G.Madhusudhan

Jai Swaraj Party

9. Rupani Linagasvami

All India forward Bloc

10. Syed Abbas

Aam Admi Party

11. G. Soujanya Guptha

Shiv Sena

12. Edukoju Pranay Raj

Independent

13. MD. Jaffar

Independent

14. Duduka Srisailam

Independent

15. Nakka Sharath Kumar

Independent

16. Mohammed Meraj Uddin

Independent

17. Srikanth Gunja

Independent

TOTAL

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajendranagar

1.Baddam Bal Reddy

Bharatiya Janata Party

2.Dr.Aluka Srinivas Rao

Nationalist Congress Party

3.Gangani Mahender

Bahujan Samaj Party

4.Tolkanti Prakash Goud

Telangana Rashtra Samithi

5.Ganesh Renukuntla

Telugu Desam

6.Mirza Rahmat Baig

AIMIM

7. Aeela Narsing Rao

Shiv Sena

8. Gudidevini Raghavendra Swamy Goud

Bahujana Left Party

9. Thokala Srinivas Reddy

All India forward Bloc

10. Pediripati Shekar Goud

Jai Maha Bharat Party

11. Bandi Dhanraj

Indian Praja Bandhu Party

12. Mohammed Nawaz

Ambedkar National Congress

13. Vaddera Mahesh

Pyramid Party of India

14. Sadiq Bin Salam

Aam Admi Party

15. Santhosh U.

Jai Bharat Jana Sena Party

16. Azeem Mohd.

Independent

17. Ganesh Kumar Kashamoni

Independent

18. G. Navaneetha

Independent

19. Pustakala Babu Rao

Independent

20. Peteru Devender

Independent

21. Bodlapati Srinivasa Rao

Independent

22. Madapathi Mukesh

Independent

23. Mohammed Salahuddin Sohhail

Independent

24. Rama Rao Salgare

Independent

25. T.Venkat Rao

Independent

26. Srilatha

Independent

TOTAL

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serilingampally

1.Gajjala Yoganand

Bharatiya Janata Party

2.Nakkala Praveen Mudiraj

Bahujan Samaj Party

3.Arekapudi Gandhi

Telangana Rashtra Samithi

4.V.Ananda Prasad

Telugu Desam Party

5. Md. Arif

Telangana Prajala Party

6. Keshawlu Bejugum

Shiv Sena Party

7. MI.Qureshi

Aam Admi Party

8. Jaleel Ahmed

Indian Praja Bandhu Party

9. Tandra Kumar

Bahujana Left Party

10. M.S.Nagaraju

Ambedkar National Congress

11. Naroj Kalpana

Dalitha Bahujana Party

12. M.Pradeep Aniruddh

Pyramid Party of India

13. Mohammed Khaleed

Anna YSR Congress Party

14. Shiva Onguru

Samajwadi Party

15. Uppula Ravinder

Independent

16. Gade Saritha

Independent

17. Julee Bennala

Independent

18. M Gnana Raju

Independent

19. Thout Reddy Santhosh Reddy

Independent

20. Dandugula Srinivas

Independent

21. Basireddy Bramhananda Reddy

Independent

22. K. Basanth Raj

Independent

23. Beera Srinivasa Rao

Independent

24. Munagala Samba Siva Prasad

Independent

25. S.Shiva Ram Prasad

Independent

26. M.Shravan babu

Independent

27. Srinivas Reddy Sankepally

Independent

28. C.Satish

Independent

29. MD Saleem Bhai

Independent

TOTAL

29

 

 

 

53

 

 

 

Chevella (SC)

1.K.S Ratnam

Indian National Congress

2.Kanjarla Prakash

Bharatiya Janata Party

3.Karre Suneel Kumar

Bahujan Samaj Party

4.Kale Yadaiah

Telangana Rashtra Samithi

5. Atheli Narsimulu

Jai Swaraj Party

6. Uppari Srinivas

Bahujana Raajyam Party(Phule Ambedkar)

7. G.China Manikyam

All India Samata party

8. Ravinder Mala

Republican party of India

9. J Bheemaiah

Independent

TOTAL

9

 

 

 

 

 

54

 

 

 

 

 

Pargi

1.T.Ram Mohan Reddy

Indian National Congress

2.K.Prahalad Rao

Bharatiya Janata Party

3.B.R.Kiran Kumar Mudiraj

Bahujan Samaj Party

4.K.Mahesh Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Amir Aslam Ahmed Khan

Loktantrik Sarvajan Samaj Party

6. Pathlavath Gattya Naik

Bahujan Mukti Party

7. K.Mallesham

Samajvadi Forward Bloc

8. Madaram Venkataiah

Bahujan Left Party

9. P.Ramanna

Telangana Inti Party

10. Emangari Anjalaiah

Independent

11. G.Mallesham Goud

Independent

12. Mukunda Nageshwar

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

55

 

 

 

 

 

Vicarabad (SC)

1.Gaddam Prasad Kumar

Indian National Congress

2.Raipally Sai Krishna

Bharatiya Janata Party

3.Chittempally Balaiah

Bahujan Samaj Party

4.Dr.Anand Methuku

Telangana Rashtra Samithi

5. A. Chandra Sekhar

All India forward Bloc

6. Nakkala Rathnam

New India Party

7. C.M. Narsimulu

Bahujana Left Party

8. Pendyala Ananthaiah

Samajwadi Forword Bloc

9. Yeshwanth Rao.M.

Mana Party

10. Dr. Ganga Bhavani Reddy Patlollo

Independent

11. Ganapuram Aruna Rani

Independent

12. G.Chandra Sheker

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

56

 

 

 

 

 

Tandur

1.Rohith Reddy

Indian National Congress

2.Patel Ravishanker

Bharatiya Janata Party

3.B.Chandra Shekar Mudiraj

Bahujan Samaj Party

4.Patnam Mahender Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Danam Laxman

Bahujana Raajyam Party(Phule Ambedkar)

6. Maroju Suneel Kumar

Bahujana Left Party

7. P. Mahendar Reddy

Samajwadi Forword Bloc

8. Varthya Ravi Naik

Bahujan Mukthi Party

9. Manya Naik

Independent

10. Marri Adithya Reddy

Independent

11. Sri Gopal Chiluka

Independent

12. A.Srishailam

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Musheerabad

1. Anil Kumar Yadav M

Indian National Congress

2. Dr.K.Laxman

Bharatiya Janata Party

3. Poosa Pradeep Kumar

Bahujan Samaj Party

4. Muta Gopal

Telangana Rashtra Samithi

5. Arshia Amera Khatoon

Ambedkar National Congress

6. Ananda T

Republican party of India (A)

7. Karankote Narender

All India forward Bloc

8. Koppally Ramesh

Dalita Bahujana Party

9. Chandu Betla

Yuva Party

10. Praveen Kumar Chethala

Bahujan Rashtra Samithi

11. Bathula Saraswathi

Pyramid Party of India

12. Mohd Ather Nawab

Jana Vaahini Party

13. Mohammed Mahaboob Ali

New India Party

14. Meraj Fathima Banu

Anna YSR Congress Party

15. G.Raj Kumar

Indian Praja Bandhu Party

16. B. Ram Mohan Reddy

Telangana Yuva Shakti

17. Srinivas Mylavarapu

Telugu Congress Party

18. Harak Bahadur Chettri

Hindu Ekta Andolan Party

19. Kongara Gangadhara Rao

Independent

20. Gurram Madhusudhan

Independent

21. Gera John Sunder Rao

Independent

22. Tangirla Venkappa Somayajulu

Independent

23. Thummala Praful Ram Reddy

Independent

24. M Padma

Independent

25. Mercy Margaret

Independent

26. Dr.P.Vijayender

Independent

TOTAL

26

 

 

 

 

 

 

 

 

58

 

 

 

 

 

 

 

 

Malakpet

1.Ale Jeetendra

Bharatiya Janata Party

2.C Satish Kumar

Telangana Rashtra Samithi

3.Mohammed Muzaffer Ali Khan

Telugu Desam

4.Ahmed Bin Abdullah Balala

AIMIM

5. C. Janardhan

Janata Dal (Secular)

6. Pavan Kumar Sharma

Akhil Bharatiya jan Sangh

7. Podila. Venkata Ramana

Bhahujan Left Party

8. S. Venkatadri Chary

Loktantrik Sarvajan Samaj Party

9. Sheemarla Chinna Lingam

Aam Admi Party

10. Syed Anwar

Anna YSR Congress Party

11. Syed Ali Raj Mohammed

Rashtriya Janata Dal

12. P. Sayi Laxmi

Jatiya Mahila Party

13. Hanumanth Rao

Lok Satha party

14. Algola Ramesh

Independent

15. J. Ashok

Independent

16. L. Ashok Nath

Independent

17. Manik Rao.P

Independent

18. Md.Shabbir Ali Khan

Independent

19. Sappidi Gopal

Independent

20. Sami Ullah Shareef

Independent

TOTAL

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amberpet

1.G.Kishan Reddy

Bharatiya Janata Party

2.Kusuru Rajpal Yadav

Bahujan Samaj Party

3.Kaleru Venkatesh

Telangana Rashtra Samithi

4. Imran Mohammed

New India party

5. V.K.Upendra

Pyramid Party of India

6. Kattela Subhash

Prajaa Swaraaj Party

7. Kapisthalam Devanath

Nava Samaj Party

8. Keshapaga Balmukund

All India forward Bloc party

9. Gadapa Sreehari Gangaputra

Bahujana Left Party

10. Chandu Betla

Yuva Party

11. Teega Satyanarayana Mudiraj

Bharatiya Republican paksha

12. M. Dayanand Swamy

Aam Admi Party

13. Deepak Kumar B

People's Republican party

14. K. Naveen

Telangana Labour Party

15. Nijjana Ramesh

Telangana Jana Samithi

16. A.Mujahed

India Praja Bandhu party

17. Ramya

Jatiya Mahila Party

18. K. Raja Gopal Naidu

Telangana Prajala Party

19. Sai Vinay Singh

Republican party of India (A)

20. A.Sudarshan Gangaputra

Shiv Sena

21. Aashish Prakash

Independent

22. MD. Ismail

Independent

23. Komiri Satyam

Independent

24. Gundrathi Sharada Goud

Independent

25. S.Narsimha Reddy

Independent

26. Ponnapati Chinna Linganna

Independent

27. Bathula Ravi

Independent

28. Boie Ramana

Independent

29. Varikuppala Sahadev

Independent

30. K. Shyam

Independent

31. shyam Rao meru

Independent

TOTAL

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Khairatabad

1.Dasoju Sravan Kumar

Indian National Congress

2.Chintala Rama Chandra Reddy

Bharatiya Janata Party

3.Vaidya Praveen Kumar

Nationalist Congress Party

4.Goverdhan Reddy Manne

Bahujan Samaj Party

5.Danam Nagender

Telangana Rashtra Samithi

6. M.A. Amjad

Samaikyandhra parirakshana Samithi

7. M. Kalyana Rama Krishna

Nava Bharat National Party

8. Gowlikar Amrith Raj

New India Party

9. P.Janaki

Ambedkar National Congress

10. P.Dana Laxmi

Jatiya Mahila Party

11. Paul Satyanadhan David

Bahujana Rashtra Samiti

12. Bandela Kranthi Kumar

Samajwadi Forword Bloc

13. Mohd Majid

Aam Admi Party

14. Mohammed Ayub

Akhila Bharatiya Musilm League Secular

15. K.Yadagiri

Bahujan Left Party

16. Dr.Mohd. Shafi UR Rahman

Samajwadi Party

17. Syed Mujeeb Raoof

Majlis Markaz-e-Siyasee Party

18. Syed Habeeb Pasha Quadri

Loktantrik Sarvajan Samaj Party

19. E Hemalatha

Socialist Unity Centre Of India ( Communist )

20. Kuthati Vijaya

Independent

21. Gajjela Ramesh Kumar

Independent

22. P. Govind Raj

Independent

23. K. Naresh Kumar

Independent

24. K. Naveen Kumar

Independent

25. Midde Krishna

Independent

26. Mohammed Azizuddin Ahmed

Independent

27. Mohammed Khaja

Independent

28. M.D. Moiz Ali

Independent

29. R.S. Ranjeet Kumar

Independent

30. Mohd Lateefuddin

Independent

31. Shabad Ramesh

Independent

32. Syed Akther Hussain

Independent

TOTAL

32

 

 

 

 

 

 

 

61

 

 

 

 

 

 

 

Jubilee Hills

1.Mohammed Meraj Khan

Bahahujan Samaj Party

2.Maganti Gopinath

Telengana Rashtra Samithi

3.Ravula Sridhar Reddy

Bharatiya Janata Party

4.P.Vishnuvardhan Reddy

Indian National Congress

5.Anji Babu Yadav Peddala

Bahujana Left Party

6. Gonti Sreekanth

Samaikyaandhra Parirakshna Samithi

7.Mohammed Zakiuddin

Majlis Markaz-E-Siyasee Party

8.Shaik Ghouse Pasha

New India Party

9.Syed Salauddin

Aam Aadmi Party

10.B.Suseel Kumar

Prajaa Swaraaj Party

11.Derangula Ramachandra Rao

Independent

12.Naveen Yadav .V

Independent

13. Mohd Mahboob Alam

Independent

14. Syed Khursheed

Independent

15.Syed Mohammed Hussain

Independent

16.Syed Mehraj Ali

Independent

17.L.K.Surender

Independent

18.Sampathkumar Devulapally

Independent

TOTAL

18

 

 

 

 

 

 

62

 

 

 

 

 

 

Sanathnagar

1.Kuna Venkatesh Goud

Telugu Desam

2.Talasani Srinivas Yadav

Telangana Rashtra Samithi

3.Bhawarlal Varma

Bharatiya Janata Party

4.S.Sanjeeva Chary

Bahujan Samaj Party

5.Ashok Kumar Munikuntla

Bahujana Rastra Samithi

6.Nandipati Vinod Kumar

India Praja Bandhu

7. Patlola Venkat Reddy

Pyramid Party Of India

8.G.Puneel Kiran

Jai Swaraj Party

9.Mohammed Nazeeruddin Quadri

Ambedkar National Congress

10.Ranjit Kumar Sangishetty

Shivsena

11.Syed Khader

Majlis Markaz-E-Siyasee Party

12.Harika

Prajaa Swaraaj Party

13.Devendar Konne

Independent

14.Paluvayi Prakash Rao

Independent

15.A.Srinivas

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

 

 

63

 

 

 

 

 

 

 

 

Nampally

1.Ch. Anand Kumar Goud

Telangana Rashtra Samithi

2.Jaffar Hussain

All India Majlis-E-lttehadul Muslimeen

3.Devara Karunakar

Bharatiya Janata party

4.Mohammed Feroz Khan

Indian National Congress

5.N.K.M.Laxmi Kumar

Communist Party of India (MARXIST)

6.T.Vijay Kumar

Bahujan Samaj Party

7.Dr.Ahmed Syed

Republican party of India (A)

8.Boppi Ganesh

Pyramid Party of India

9.Mohammed Abdul Khadeer

Majlis Markaz-e-Siyasee party

10.A.Shivraj

Republican party of India

11.Salman Hafeez

Aam Aadmi Party

12.Azeem Mohd

Independent

13.Aundeker santosh

Independent

14.Gopal Sai Baba Meesala

Independent

15.Praveen Kumar .A

Independent

16.Masood Ahmed

Independent

17.Mohammed Abdul Waseem

Independent

18.Mohammad Imran

Independent

19.Mohd. Yousuf

Independent

TOTAL

19

 

 

 

 

 

 

 

64

 

 

 

 

 

 

 

Karwan

1.Amar Singh

Bharatiya Janata party

2.Osman Bin Mohammed Al Hajri

Indian National Congress

3.Kausar Mohiuddin

All India Majlis-E-lttehadul Muslimeen

4.T.Jeevan Singh

Telangana Rashtra Samithi

5.Sayyad Rahimoddin

Bahujan Samaj Party

6.Geetha Thakur

Anarakshit Samaj party

7.Chinni Rakesh

New India Party

8.V.Narsing rao

Telangana Inti party

9.Farhath Khatija

Loktantrik Sarvajan Samaj party

10.Masuri Rajesh

India Praja Bhandu party

11.Mohammed Irfan

Aam Aadmi Party

12.Mohammed Laiq

Majlis Bachao Tahreek

13.V.Ramesh

Shiv Sena

14.Dr.Lubna Sarwath

Socialist party (India)

15.G.Vittal

Bahujan Left Party

16.Matangi Ramesh Kumar

Independent

17.Ravi Kumar Purra

Independent

18.satu Jangaiah yadav

Independent

TOTAL

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Goshamahal

1.Prem Singh Rathore

Telengana Rashtra Samithi

2.M.Mukesh Goud

Indian National Congress

3.T.Raja Singh

Bharatiya Janata party

4.K.Saikumar

Bahujan Samaj Party

5.B.Abhimanyu Yadav

Ambedkar National Congress

6.B.Yellesh Madiga

Bahujan Mukti Party

7.Khaja Khan

Akhil Bharatiya Muslim league (Secular)

8.Ghan Shyam Das Joshi

Samajwadi party

9.M.B. Chandar

Shiva Sena

10.Bhajrang Singh

Anarakshit Samaj party

11.MIR Mohd Hussain

Aam Aadmi Party

12.Raju Naukadwale

Republic Party of India(A)

13.M. Rajesh @ Chandramukhi

Bahujan Left Party

14.Rizwan Mohammed Bakarman

Majlis Bachao Tahreek

15.Syed Riyazuddin

Welfare Party of India

16.Syed Siddiq Akbar Ali

Democratic party of India

17.Suresh Hasaji

National Youth Party

18.M.Krishna

Independent

19.Narender Singh Thakur

Independent

20.Milind Raj Singh

Independent

21.B.V.Ramesh Babu

Independent

22.Ravi Kumar Jain

Independent

23.Veena Singh

Independent

24.G.Sambashiva Rao

Independent

25.Soma Thrinath Rao

Independent

TOTAL

25

 

 

 

 

 

 

66

 

 

 

 

 

 

Charminar

1.T.Uma Mahendra

Bharatiya Janata party

2.Chitra Saxena

Bahujan Samaj party

3.Mohd Ghouse

Indian National Congress

4.Mumtaz Ahmed Khan

All India Majlis-E-lttehadul Muslimeen

5.Mohammed Salahuddin Lodhi

Telangana Rashtra Samithi

6.Mohd Sharfuddin

Aam Aadmi Party

7.Shaik Ismail

Bahujana Left Party

8.Sunitha Dhotre

Loktantrik sarvajana Samaj party

9.G.Chandra Shekar

Independent

10.Junaid Anam Siddiqui

Independent

11.Prakash Dulgande

Independent

12.mohammed Sohail

Independent

13.Mir hasan Ali razvi

Independent

14.M A Wahab

Independent

15.Shaik Moin

Independent

16.Sanjay Kumar Shukla

Independent

TOTAL

16

 

 

 

 

 

 

67

 

 

 

 

 

 

Chandrayangutta

1.Akbaruddin Owaisi

All India Majlis-E-lttehadul Muslimeen

2.Esa Bin Obaid Misri

Indian National Congress

3.Shahejadi Sayyad

Bharatiya Janata Party

4.M.Seetharam Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5.Mohd.haji

Bahujan Left party

6.Syed Mustafa Mahmood

Majlis Bachao Tehreek

7.Sudharshan Malkan

Shiva Sena

8.Akkinamoni Venkatesh

Independent

9.Amjad Khan

Independent

10.Kanugula Srinivas

Independent

11.Md.Ghouse

Independent

12.Mohammed Abdullah Baig

Independent

13.Mohammed Hamed Siddiqui

Independent

14.Raju Kothuru

Independent

15.C.Shiva Shanker

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yakutpura

1.K.Rajender Raju

Indian National Congress

2.CH.Roopraj

Bharatiya Janata Party

3.Syed Ahmed Pasha Quadri

All India Majlis-E-lttehadul Muslimeen

4.Syed Inayath Ullah

Bahujan Samaj Party

5.Sama Sunder Reddy

Telangana Rastra Samithi

6.S.Sujatha

Nationalist Congress Party

7.Md.Abdul Aziz Khan

Telangana Minorities OBC Rajyam

8.Md.Osman

Telangana Labour Party

9.Jamalpur Mahesh Kumar

Shiva Sena

10.Majeed Ullah Khan @ Farhat Khan

Majlis Bachao Tehreek

11.Syed Haji Pasha

Marxist Communist Party of India (UNITED)

12.MD.Afsar Khan

Independent

13.M.Abdul Jaleel

Independent

14.Katta Sudershan

Independent

15.Nisar MD Mhan

Independent

16.A.Pandu Ranga Reddy

Independent

17.K.Maheshwar

Independent

18.Laeeq Ahmed Khan

Independent

19.Waseq Raza

Independent

20.E.Shiva Kumar

Independent

21.Habeeb Osman Bin Jeelani

Independent

TOTAL

21

 

 

 

69

 

 

 

Bahadurpura

1.Mohd. Moazam Khan

All India Majlis-E-lttehadul Muslimeen

2.Mir Inayath Ali Baqri

Telangana Rashtra Samithi

3.Shaik Mohd kaleemuddin

Indian National Congress

4.Haneef Ali

Bharatiya Janata Party

5.Mohammed Majeed Ali

Bahujana Left Party

6.Mohammed Sultan Uddin

National Youth Party

7.Shaik Naseem Begum

Aam Aadmi Party

8.Sayeda Maliha Shereen

Anna YSR Congress Party

9.N.Narsing Rao

Independent

TOTAL

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Secunderabad

1.Anil Kumar Kunchala

Communist Party of India(Marxist)

2.Kasani Gnaneshwar Mudhiraj

Indian National Congress

3.T.Padma Rao

Telangana Rashtra Samithi

4.Bandepelly Satish

Bharatiya Janata Party

5.Madan Mohan Vemulawada

Bahujan Samaj Party

6.Kante Srinivas Rao(K.S.R)

Ambedkar National Congress

7.kadari Praveena

New India Party

8.A.David Praveen Kumar

Indian Christian Secular Party

9.Pampari Narender

Rajyadhikara Party

10.Mallampati Rajender

All India Forward Bloc Party

11.Mohammed Ibrahim Ahmed

Loktantrik Sarvajan Samaj Party

12.Yallala Vijaya Kumar

Republican Party of India (A)

13.V.Ratna Wesley

India Praja Bandhu Party

14.V.Siva Rama Krishna

jaibharath Jena Sena Party

15.Shahadat Khan

Aam Aadmi Party

16.M.Sunitha

Bahujana Raajyam Party (Phule Ambedkar)

17.Kondoju Mohan

Independent

18.Jerusalem Mathai

Independent

19.Dasari Srinivas

Independent

20.B.Padma

Independent

21.Mayabrahma Narasimha

Independent

22.Mranikrinda Rajagopal

Independent

23.S.Yadaiah

Independent

24.R.Rajani

Independent

25.V.G.Sharma

Independent

26.A.Srikanth Mudhiraj

Independent

27.Shaik Abdul Sayeed

Independent

28.S.Sai Yadav

Independent

29.N.J.Seetharam

Independent

TOTAL

29

 

 

 

 

 

 

 

 

71

 

 

 

 

 

 

 

Secunderabad Cantt. (SC)

1.Bommaku Murali

Bahujan Samaj Party (Bahujan Samaj Party)

2.S.R.Shiva Kumar

Nationalist Congress Party

3.Sriganesh

Bharatiya Janata Party

4.Satyanarayana Sarvey

Indian National Congress(Indian National Congress)

5.G.Sayanna

Telangana Rastra Samithi(Telangana Rashtra

6.Konduri Yadagiri

Bahujana Left Party

7.Gaddam Ashok

Samajwadi Forward Bloc

8.M.Jai Ram

Prajaa Swaraaj Party

9.Parvathi Srirala

Loktantrik Sarvajan Samaj Party

10.Botla Sailu

Aam Aadmi Party

11.Mahender Peruka

Jai Maha Bharath Party

12.Eillandula Shankar

Independent

13.B.Kiran Kumar

Independent

14.Gajjela Nagesh

Independent

15.Gandam Dayamani

Independent

16.Pushpanjali Suraram

Independent

17.Muppidi Gopal

Independent

18.Yechu Sunil

Independent

19.B.Raju

Independent

TOTAL

19

 

 

 

 

 

72

 

 

 

 

 

Kodangal

1.Anumula Revanth Reddy

Indian National Congress

2.Nagurao Namaji

Bharatiya Janata party

3.Malkedi Bansilal

Bahujan Samaj Party

4.Patnam Narender Reddy

Telangana Rashtra Samiti

5.Dr. Kadire Krishnaiah

Samajwadi party

6. Rathod surya Nayak

Bahujan Mukty Party

7. Lingam Chinna Sayappa

All India samata party

8. Ch. Venkatramulu

Shiv sena

9. Venkateswarlu Kannoju

Bahujan Left party

10. Srinivas

Pyramid Party of India

11. Savitramma

Mana Party

12. K. Nagabhushanam Chary

Independent

13.Purra Balakishore

Independent

14. G. Suresh Kumar

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

73

 

 

 

 

Narayanpet

1.Krishna Saraf Bangaru Balappa

Indian National Congress

2. K. Rathanga Pandu Reddy

Bharatiya Janata party

3.Bodhigeli Srinivasulu

Bahujan Samaj Party

4.S.Rajender Reddy

Telangana Rashtra Samiti

5. J. Navitha

Telangana Inti Party

6. K. Raaju

Aam Admi Party

7. K. ShivaKumar Reddy

Bahujana Left Party

8. G. Sanjeeva Reddy

Telugu Congress Party

9. Kista Reddy

Independent

10. Patel Ramchandra Reddy

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

 

74

 

 

 

 

 

Mahabubnagar

1.G. Padmaja Reddy

Bharatiya Janata Party

2. Marepally Surender reddy

NCP

3. Ibrahim Syed

Bahujan Samaj Party

4.V. Srinivas Goud

Telangana Rashtra Samithi

5. M. Chandra Shekar

Telugu Desam Party

6. Babu Chintalapally

Aam Admi Party

7. Mohd. Gulam Gouse

Bahujana Left Party

8. Satyanarayana

Shiv sena

9. Jagadeesh Chand

Independent

10. V. Mallikarjun

Independent

11. Mudavath Ravi Naik

Independent

12. Mohammed Imtiyaz Ahamad

Independent

13. T. Venkata Swamy

Independent

14. A. Srishailam Yadav

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

 

75

 

 

 

 

 

 

Jadcherla

1.Dr.Mallu Ravi

Indian National Congress

2.Dr.Chinnala Madhusudhan

Bharatiya Janata Party

3.Kongali Shreekant

Bahujan Samaj Party

4.Charlakola Laxma Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Ajay Kumar Ghosh Dasari

Bahujana Left Party

6.Katike Nagulu

Praja Swaraj Party

7. Kongala Pandu

Samajwadi Party

8. V. Dasram Naik

Bahujana Mukti Party

9. Nadiminti Srinivasulu

Shiv sena

10. Narsingrao

Samajwadi Forward Bloc

11. K. Raghava Reddy

Aam Aadmi Party

12. shiva Kumar

Telangana Inti Party

13.Anand Ummadi

Independent

14. Gangapuram Ellaiah

Independent

15. Marpadga Ramesh Reddy

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

76

 

 

 

 

 

Devarkadra

1.Pavan Kumar

Indian National Congress

2.Aggani Narsimulu

Bharatiya Janata party

3.Rachala Yugander Goud

Bahujana Samaj Party

4.Alla Venkateshwar Reddy

Telangana Rastra samithi

5.Duppally Jaya Ramulu

Bahujana Left Party

6. A. Venkateshwar Reddy

Samajwadi Forward Bloc Party

7. Addula Aruna

Independent

8. S. kiran Kumar

Independent

9. D. Janardhan

Independent

10. K.T. Narsimha Reddy

Independent

11. M. B. Balakrishna

Independent

12. Vinodh Kumar

Independent

13. V. Shiva Reddy

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

77

 

 

 

 

Makthal

1.Kondaiah

Bharatiya Janata party

2.Kori Mareppa

Bahujan Samaj Party

3.Chittem Rammohan Reddy

Telangana Rashtra Samithi

4.K.Dhayyakkaar Reddy

TDP

5. Ramesh Kumar Bandari

Samajwadi Party

6. G. Venkatram Reddy

Bahujan Left Party

7. Sudharshan

All India Samatha Party

8. Jalander Reddy

Independent

9. Jutla Srinivasulu

Independent

10. G. Ravi Kumar Yadav

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

78

 

 

 

 

Wanaparthy

1.Chinna Reddy Gillela

Indian National Congress

2.Kotha Amarender Reddy

Bharatiya Janata Party

3.Aavula Bahujana Sathyam Sagarudu

Bahujan Samaj Party

4.Singireddy Niranjan Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. G. Krishnaiah

Bahujana Left Party

6. Babu Goud Akkala

Samajwadi Party

7. C.R. Muni Swamy

Republican party of India

8. Pola Prashanth Kumar

Independent

9. Bujala Venkateshwar reddy

Independent

10.S. Raj Kumar

Independent

11. Vishnu Vardhan Reddy

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

 

79

 

 

 

 

 

Gadwal

1.Aruna D.K

Indian National Congress

2.G.Venkatadri Reddy

Bharatiya Janata Party

3.Abdullah

NCP

4.Veera Prasad

Bahujan Samaj Party

5.Bandla Krishna Mohan Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. M. D. Abdul Moheed Khan

Samajwadi Forward Bloc Party

7. Gongalla Ranjith Kumar

Bahujana Left Party

8. Boya Shankar Naidu

Shiv sena

9. Athikur Rahaman

Independent

10. Arun Kumar

Independent

11. Akepogu Rajesh .A

Independent

12. Pedda Krishnaiah

Independent

13. Boya Krishna

Independent

14.T.G. Raju Mudhiraj

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

80

 

 

 

 

 

Alampur (SC)

1.S.A.Sampath Kumar

Indian National Congress

2.B.Rajini

Bharatiya Janata Party

3.B.Hussain

Bahujan Samaj Party

4.Abraham V.M.

Telangana Rashtra Samithi

5.H.Parusha Ramudu

Shiv Sena

6.Prasangi

Pyramid Party of India

7.K.Varaprasad Rao

Bahujana Left Party

8.Harijana Abraham

Samajwadi Forword Bloc

9.K.Jayapal

Gas Cylinder

10.M.Maddileti

Independent

11.A.Raghuvardhan

Independent

12.D.Laxmanna

Independent

13.T.Suresh Maharaj

Independent

14.N.Someshwari

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

 

81

 

 

 

 

 

 

Nagarkurnool

1.Dr.Janardhan Reddy Nagam

Indian National Congress

2.Dileep Nedanoori

Bharatiya Janata Party

3.Anuganti Raju

National Congress Party

4.Baakhi Renuka

Bahujan Samaj Party

5.Marri Janardhan Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6.Galeemma Veljala

Praja Swaraj Party

7.Dhanala Vengalanaidu

Shiv Sena

8.Bahadhur Srinivas

Bahujana Left Party

9.Menno Saimon

Samajwadi Forword Bloc

10.Athapu Chandra swamy

Independent

11.Kondakindi Jagadeeshwar Reddy

Independent

12.Gaddam Vijay

Independent

13.Beesam Gopal

Independent

14.Mogga Anil Kumar

Independent

15.B.Sampath Kumar

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

82

 

 

 

 

Achampet(SC)

1.Chikkudu Vamshikrishna

Indian National Congress

2.Medipur Malleshwar

Bharatheeya Janatha Party

3.Srinivasulu Koyyala

Bahujan Samaj Party

4.Guvvala Balaraju

Telangana Rashtra Samithi

5.Boddupally Shekar

Bahajana Left Party

6.Muddamolla Rajamouli

Samajwadi Party

7.Yelimineti Rajesh

Independent

8.Gentala Mallaiah

Independent

9.Charagonda Krishnamma

Independent

10.Mahesh Palle

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

 

 

83

 

 

 

 

 

 

Kalwakurthy

1.Challa Vamshi Chand Reddy

Indian National Congress

2.Achary Thaloju

Bharatiya Janata Party

3.Jammula Srikanth

National Congress Party

4.Gangaram Saibaba

Bahujan Samaj Party

5.Gurka Jaipal Yadav

Telangana Rashtra Samithi

6.V.Amar nath

India Praja Bandhu Party

7.Anithireddy Aravinda Reddy

Shiva Sena

8.Katta Jangaiah

Telangana Inti Party

9.Kethavath Jaipal

Bahujana Mukthi Party

10.Balaswamy Goud Singam

Bahujana Left Party

11.Vislavath Harya Nayak

Jana Vaahini Party

12.Arjun Reddy Cheemarla

Independent

13.Derangula Shekar

Independent

14.Meesaala Laxminivas

Independent

15.B.Raja Goud

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

84

 

 

 

 

 

Shadnagar

1.Chowlapally Pratap Reddy

Indian National Congress

2.Nelli Sreevardhan Reddy

Bharatiya Janata Party

3.K.Shankar

Bahujan Samaj Party

4.Anjaiah Yelganamoni

Telangana Rashtra Samithi

5.Andra Anusha Reddy

Aam Aadmi Party

6.Thumma Vijaya Anand Reddy

All India Forward Block

7.Nagaraju Mannaram

Bahujana Left Party

8.Sangameshwar Dhanakka

All India Samatha Party

9.Anthapooram Mahendar

Independent

10.Andhari Anjaiah

Independent

11.Ammy Santhosh Kumar

Independent

12.Kethuru Raghavender

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

85

 

 

 

 

Kollapur

1.Beeram Harshavardhan Reddy

Indian National Congress

2.Aelleni Sudakar Rao

Bharatiya Janata Party

3.Chikkepally Sanjeevulu

Bahujan Samaj Party

4.Jupally Krishna Rao

Telangana Rashtra Samithi

5.Barigela Swarooparani Yadav

Samajvadi Party

6.J.Brahmaiah Chary

Bahujan Left Party

7.Muralidhar Gupta

Telangana Prajala Party

8.Endrakanti Venkatesh

Independent

9.Katta Vamshi Goud

Independent

10.Bingi Sayanna

Independent

11.Hanumanthu

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

86

 

 

 

 

Devarakonda (ST)

1.Balu Naik Nenavath

Indian National Congress

[email protected] Naik

Bahujan Samaj Party

3.Laxman Naik Ramavath

Communist party of India

4.Bheelya Naik Kethavath

Bahujan Samaj Party

5.Ramavath Ravindra Kumar

Telangana Rashtra samithi

6.Katravath Venkatesh

Bhaujan Mukthi Party

7.Bhojya Naik Ramavath

Praja Swaraj Party

8.Konreddy Pochaiah

Independent

9.Pandu Ramavath

Independent

10.Sreenu Vadthya

Independent

TOTAL

10

 

 

 

 

 

87

 

 

 

 

 

Nagarjuna Sagar

1.Jana Reddy Kunduru

Indian National Congress

2.Kankanala Nivedita

Bharatiya Janata Party

3.Katta Yadaiah Mudiraj

Bahujan Samaj Party

4.Nomula Narsimhaiah

Telangana Rashtra Samithi

5.MD.Kutuboddin

Aam Aadmi Party

6.Gopala Babu

Telangana Prajala Party

7.Vadlapalli Ramakrishna Reddy

Samajwadi Forword Bloc Party

8.Soujanya Ramavath

Bahujana Left Party

9.Jakkula Narsimha

Independent

10.Janapati Nagaraju Yadav

Independent

11.Panugothu Lalsingh

Independent

12.Masna Venugopalu

Independent

13.Rathan Kumar Gantekampu

Independent

14.Vankadothu, Kotanayak

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miryalaguda

1.R.Krishnaiah

Indian National Congress

2.Karnati Prabhakar

Bharatiya Janata Party

3.Julakanti Ranga Reddy

Communist party of India

4.Raju Jadi

Bahujan Samaj Party

5.Nallamothu Bhaskar Rao

Telangana Rashtra samithi

6.Konugantti Raghavarani

Jai Swaraj Party

7.Garikapati Radhakrishna

Navodayam Party

8.Chinthala Aravindha Reddy

Pyramid Party of India

9.Neelakantam

Bahujan Mukti Party

10.MD.Farooq

Aam Aadmi Party

11.Balakrishna Rao

Shiva Sena

12.Ade Yadagiri

Independent

13.Karantothu Mangtha

Independent

14.Kodavath NagaNaik

Independent

15.Kodirekka Ilayaraja

Independent

16.Kampasati Venkanna

Independent

17.Janaiah Nandipati

Independent

18.Jilla Ravi

Independent

19.Dhanavath Lalu Naik

Independent

20.Dheeravath SkylabNaik

Independent

21.Nagendar Bhokray

Independent

22.Pallapu Bikshpathi Rao

Independent

23.Bolusani Krishnaiah

Independent

24.Raju Ramdeni

Independent

25.M.V.R Reddy

Independent

26.K.Sridhar Guptha

Independent

27.Syed Farooq

Independent

28.Sarikonda Rushikeshwar Raju

Independent

29.Sunku Srinivas

Independent

TOTAL

29

 

 

 

 

 

 

89

 

 

 

 

 

 

Huzurnagar

1.Uttam Kumar Reddy Nalamada

Indian National Congress

2.Bobba Bhagya Reddy

Bharatiya Janata Party

3.Parepally Sekhar Rao

Communist Party of India(Marxist)

4.Dasari Srinivasa Rao

Bahujan Samaj Party

5.Shanampudi Saidireddy

Telangana Rashtra Samithi

6.Deshagani Sambashiva Goud

Telangana Prajala Party

7.Malothu Govind Naik

Aam Aadmi Party

8.Samula Siva Reddy

All India Forward Bloc

9.Kalvakuntla Ramaiah

Independent

10.B.Padma

Independent

11.Badaru Nagaraju

Independent

12.Balu Gugulothu

Independent

13.Mudem Kotireddy

Independent

14.Medari Veeraiah

Independent

15.Raghumareddy Mekala

Independent

16.Ramesh Sunkara

Independent

TOTAL

16

 

 

 

 

 

 

90

 

 

 

 

 

 

Kodad

1.Padavathi Reddy Nalamada

Indian National Congress

2.Jallepalli Enkateshwarlu

Bharatiya Janata Party

3.Burri Sriramulu

Communist Party of India(Marxist)

4.Velangi Raju Orsu

Bahujan Samaj Party

5.Bollam Mallaiah Yadav

Telangana Rashtra Samithi

6.Ambedkar Dunna

Jai Swaraj Party

7.Kunduru Devender Reddy

Telangana Inti Party

8.Anji Yadav

Independent

9.Gidde Rajesh

Independent

10.Gangireddy Kotireddy

Independent

11.Daida Lingaiah

Independent

12.Paryavaranam Kollu Lakshminarayana

Independent

13.Panditi Kranthi Kumar

Independent

14. Pandi Pedda Tirupathaiah

Independent

15.Shaik Masthan Saheeb

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suryapet

1. Damodar Reddy Ram Reddy

Indian National Congress

2. Sankineni Venkateswar Rao

Bharatiya Janata Party

3. Ramji Vankudoth

Nationalist Congress Party

4. Bolka Venkanna

Bahujan Samaj Party

5. Guntakandla Jagadish Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. Kiran Vangapalli

Republican Sena

7. Thalari Satheesh

Bahujana Raajyam Party(Phule Ambedkar)

8. Palvai Vanaja

India Praja Bandhu party

9. Puligilla Veeramallu

Samajwadi Party

10. Raparthi Srinivas Goud

Bahujana Left Party

11. Lingidi Venkateswarlu

Aam Admi Party

12. Saidamma Yerranagula

Jai Swaraj Party

13. Akkenapalli Eshwar

Independent

14. Ibrahim Shaik

Independent

15. Thagulla Janardhan

Independent

16. Dongari Venu

Independent

17. Perumalla Venkanna

Independent

18. Benjarapu Bikshapathi

Independent

19. Marri Nehemiah

Independent

20. Maran Venkat Reddy

Independent

21. Muppani Linga Reddy

Independent

22. Ramesh Palleti

Independent

23. Sama Venkat Reddy

Independent

24. Sunkari Lithesh

Independent

25. Saidulu Devath

Independent

TOTAL

25

 

 

 

 

 

 

 

92

 

 

 

 

 

 

 

Nalgonda

1. Komatireddy Venkat Reddy

Indian National Congress

2. Sriramoju Shanmukha Chary

Bharatiya Janata Party

3. Kancharla Bhupal Reddy

Telangana Rashtra Samithi

4. Akkenepally Meenaiah

Bahujana Left Party

5. Kattela Shivakumar

Telangana Prajala Party

6. Kodimala Shivakumar

Pyramid Party of India

7. S.K.Ebrahim

Independent

8. Kadium Krupakar

Independent

9. Konda Ganesh

Independent

10. Gulam Subhani

Independent

11. Cholleti Prabhakar

Independent

12. Parveen

Independent

13. Polishetti Venkateshwarlu

Independent

14. Bolla Venkat Mudiraj (BVM)

Independent

15. Mohammad Majeed

Independent

16. Rupani Saidulu

Independent

17. Shashidhar Reddy Gantla

Independent

TOTAL

17

 

 

 

 

 

 

93

 

 

 

 

 

 

Munugode

1. Komatireddy Rajgopal Reddy

Indian National Congress

2. Gangidi Manohar Reddy

Bharatiya Janata Party

3. Malga Yadaiah

Bahujan Samaj Party

4. Koosukuntla Prabhakar Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Kambampati Satyanarayana

Telangana Inti Party

6. Goshika Karunakar

Bahujana Left Party

7. Chiluveru NagaRaju

Samajwadi Forword Bloc

8. Bongu Venkatesh Goud

Social Justice Party of India

9. Manchukonda Nagaraju

Pyramid Party of India

10. Eeda Bhaskar

Independent

11. Udari Mallesh

Independent

12. Nakka Yadishwar

Independent

13. Palvai Sravan Reddy

Independent

14. Bheemagani Maheshwar Goud

Independent

15. Manga Venkatesh Kuruma

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

94

 

 

 

 

 

 

Bhongir

1. Anil Kumar Reddy Kumbam

Indian National Congress

2. Kalluri Mallesham Yadav

Communist Party of India (Marxist)

3. Belly Krishna

Bahujan Samaj Party

4. Pailla Shekar Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Upender Gupta Pabba

Shiv Sena

6. Jitta Balakrishna Reddy

Yuva Telangana Party

7. Dharavath Ganesh Nayak

Bahujan Mukti Party

8. Naga Raju Gupta Bejugam

Telangana Praja Samithi (Kishore, Rao and Kishan )

9. Pochampally Ramana Rao

Samajwadi Forword Bloc Party

10. Bhongir Srinivas Netha

Samajwadi Party

11. Manchala Maheshwar

Telangana Labour Party

12. Alakuntla Yellaiah

Independent

13. Gundala Laxminarayana Goud

Independent

14. Devarakonda Hanumanthu

Independent

15. Patnam Kamala Manohar

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

95

 

 

 

 

 

 

Nakrekal (SC)

1. Chirumarthi Lingaiah

Indian National Congress

2. Kasarla Lingaiah

Bharatiya Janata Party

3. Jitta Nagesh

Communist Party of India (Marxist)

4. Vantepaka Swarooparani

Nationalist Congress Party

5. Nune Venkata Swamy

Bahujan Samaj Party

6. Vemula Veeresham

Telangana Rashtra Samithi

7. Katta Srinivas

Yekikrutha Sankshema Rastriya Praja party

8. Kommu Shobarani

Shiv Sena

9. Gade Srinu

Bahujana Mukthi Party

10. Dubba Ravi Kumar

Samajwadi Forword Bloc

11. Medi Naresh

Samajwadi Party

12. Medi sathyanarayana

Telangana Prajala Party

13. Yara Srinu

Aam Admi Party

14. Chineni Janaiah

Independent

15. Dubba Venkanna

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

 

96

 

 

 

 

 

 

 

Thungathurthi (SC)

1. Addanki Dayakar

Indian National Congress

2. Ramachandraiah Kadiyam

Bharatiya Janata Party

3. Dr.Mandula Sravan Kumar

Bahujan Samaj Party

4. Gadari Kishore Kumar

Telangana Rashtra Samithi

5. Yerra Yadagiri

Prajaa Swaraaj Party

6. Kothi Indira

Telangana Communist Party of India

7. Dasari Rambabu

Aam Admi Party

8. Nagesh Palvai

Bahujana Left Party

9. Palvai Padma

Social Justice Party of India

10. Bade Anil

Samajwadi Forword Bloc

11. Edula Ramanjaneyulu

Independent

12. Kongari Mallaiah

Independent

13. Cheruku Vijay Kumar

Independent

14. Polupongu Shilpa

Independent

15. Ravi Vaddepally

Independent

16. Reddimalla Sujana

Independent

17. Vatam Balaraju

Independent

TOTAL

17

 

 

 

 

 

97

 

 

 

 

 

Alair

1. Budida Bikshamaiah

Indian National Congress

2. Donthiri Sridhar Reddy

Bharatiya Janata Party

3. Kalluri Ramachandra Reddy

Bahujan Samaj Party

4. Gongidi Sunitha

Telangana Rashtra Samithi

5. Kandadi Manipal Reddy

Telugu Congress Party

6. Kotha Kistaiah

Ambedkar National Congress

7. Mothukupally Narsimhulu

Bahujana Left Party

8. Regu Anand

Bahujana Rashtra Samiti

9. Saritha Janni

Samajwadi Party

10. Gujjula Ramchandra Reddy

Independent

11. Dheeravath Gopi Naik

Independent

12. Bollaram Ramesh

Independent

13. Morigadi Krishna

Independent

14. Vyla Srinivas Reddy

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

 

98

 

 

 

 

 

 

Jangoan

1. Lakshmaiah Ponnala

Indian National Congress

2. K.V.L.N. Reddy(Raju)

Bharatiya Janata Party

3. Udutha Ravi Yadav

Communist Party of India (Marxist)

4. Kothapalli Satish Kumar

Bahujan Samaj Party

5. Muthireddy Yadagiri Reddy

Telangana Rashtra Samithi

6. Thuppathi Siddulu

Navasamaj Party

7. Nimma Jayaram Reddy

Aam Admi Party

8. Mohan Raju Akkaladevi

Bahujan Rashtra Samithi

9. Laxman Bhima

Samajwadi Forword Bloc

10. Venkata Rajaiah Thatikonda

Samajwadi Party

11. Upendar Jeripothula

Independent

12. Manthena Naresh

Independent

13. Mahender Reddy Kondeti

Independent

14. Merugu Srinivas

Independent

15. Srinivas Reddy Shakampally

Independent

TOTAL

15

 

 

 

99

 

 

Ghanpur (Station) (SC)

1. Indira Singapuram

Indian National Congress

2. Perumandla Venkateshwarlu

Bharatiya Janata Party

3. Botla Shekhar

Communist Party of India (Marxist)

4. Prathap Rajarapu

Bahujan Samaj Party

5. Dr.Thatikonda Rajaiah

Telangana Rashtra Samithi

6. Jeripothula Upendar

Independent

7. Madasi Venkatesham

Independent

8. Surabhi Sathaiah

Independent

TOTAL

8

 

 

 

 

 

 

 

100

 

 

 

 

 

 

 

Palakurthi

1. Janga Ragava Reddy

Indian National Congress

2. Somaiah Pedagani

Bharatiya Janata Party

3. Jilukara Sreenivas

Bahujan Samaj Party

4. Errabelli Dayakar Rao

Telangana Rashtra Samithi

5. Kunaboina Kumara Swamy

Telangana karmika Rythu Rajyam Party

6. Gare Venkatesh

Samajwadi Party

7. L.M.S. Goud

Jai Swaraj Party

8. Thanda Upender

Telangana Prajala Party

9. Makkala Nagalaxmi

Bahujana Left Party

10. Mamindla Ramesh Raja

Communist Party of India (Marxist-

11. L.Vijay

Samajwadi Forword Bloc

12. Vishwanath Goviamsa

Republican Party of India

13. Korra Narasimha

Independent

14. Gola Ganga Rao

Independent

15. Dayakar Singapuram

Independent

16. Billa Sudheer Reddy

Independent

17. Macharla Srinivas

Independent

18. Ramu Beerelli

Independent

TOTAL

18

 

 

 

 

101

 

 

 

 

Dornakal (ST)

1. Jatoth Ram Chandru Naik

Indian National Congress

2. Gugulothu Laxman Naik

Bharatiya Janata Party

3. Angoth. Venkanna

Communist Party of India (Marxist)

4. Maloth Sreenu Naik

Bahujan Samaj Party

5. Dharam Soth Redya Naik

Telangana Rastra Samithi

6. Ajmeera Rathna

Independent

7. Nehru Naik Malothu

Independent

8. Banoth. Ravinder

Independent

9. Banothu Ramdas

Independent

10. Bhukya Gopi Krishana

Independent

11. D.S. Venkanna Naik

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

102

 

 

 

 

Mahabubabad (ST)

1. Balaram Naik Porika

Indian National Congress

2. Jatothu Hussain

Bharatiya Janata Party

3. Balu Nayak Bhukya

Bahujan Samaj Party

4. Banoth Shankar Naik

Telangana Rastra Samithi

5. Banoth Mohanlal

Bahujana Left Party

6. Daramsothu Narayana Singh

Independent

7. Prasad Dappu

Independent

8. Banothu Ramdas

Independent

9. Battu Binama

Independent

10. Solam Sahadev

Independent

11. Halavath Lingya

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

103

 

 

 

 

Narsampet

1. Donthi Madhava Reddy

Indian National Congress

2. Ashok Reddy Edla

Bharatiya Janata Party

3. Dhayakar Gajji

Bahujan Samaj Party

4. Peddi Sudarshan Reddy

Telangana Rastra Samithi

5. Kurmilla Rammurthy

Pyramid Party of India

6. Purna Chander Rao Thota

Shiva Sena

7. Maddikayala Ashok

Bahujana Left Party

8. Emmadi Chinni Krishna

Independent

9. J. Nageshwar Rao

Independent

10. Pogaku Sudhir

Independent

11. Boddu Kiran Kumar

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

 

 

104

 

 

 

 

 

 

Parkal

1. Konda Surekha

Indian National Congress

2. Dr.Pesaru Vijay Chander Reddy

Bharatiya Janata Party

3. Shanigarapu.Raju

Bahujan Samaj Party

4. Challa Dharma Reddy

Telangana Rashtra Samithi

5. Elamdri Ravi

Republican Party of India (A)

6. Kumaraswamy Gone

Bahujana Left Party

7. Gunda. Ramu

Shiv Sena

8. Daram Yuvaraju

Samajwadi Party

9. Punnam Bhagyasri

Indian New Congress Party

10. Venu Esampally

All India Forward Bloc

11. Abbadi Buchireddy

Independent

12. Adepu Ramesh

Independent

13. Chaparthy Kumaraswamy

Independent

14. U. Srinivas

Independent

15. G. Sambaiah

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

105

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warangal West

1. Dharmarao Marthineni

Bharatiya Janata Party

2. Emmadi Kiran

Bhajan Samaj Party

3. Dasyam Vinay Bhaskar

Telangana Rashtra Samithi

4. Revuri Prakash Reddy

Telugu Desam

5. Kanakam Suresh

Republic Party of India (A)

6. Goka Venkat Rao

Telangana Pragathi Samithi

7. Gopu Srinivas

Telangana Praja Samithi (Kishore, Rao and Kishan)

8. Chidurala Rajanna

Shiva Sena

9. Dadaboina Srikanth Yadav

Bahujana Left Party

10. Nakka Rajender Rao

Dalitha Bahujana Party

11. Bandi Krishna Kishore

Aam Admi Party

12. S.V. Ramana Rao

Samajvadi Forward Bloc

13. Vollaji Ravinder

Bahujana Rashtra Samithi

14. Emmadi Ravi

Independent

15. Kala Rajeshwar Rao

Independent

16. Pabba Bhanu Laxman

Independent

17. I Prasadsharma

Independent

18. Farukh Ahmed Hasan Mohammad

Independent

19. Bommathi Vikram

Independent

20. Vikranth Samidla

Independent

21. Satya Prakash P

Independent

TOTAL

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

106

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warangal East

1. Ravi Chandra Vaddiraju

Indian National Congress

2. Satish Kusuma

Bharatiya Janata Party

3. Narendar Nannapuneni

Telangana Rastra Samithi

4. Alakapelli Kishore

Samajwadi Party

5. Inna Reddy Gade

Telangana Jana Samithi

6. Kishore Parupelli

New India Party

7. Rambabu Siddam

Bahuja Left Party

8. Akula Venkateshwarlu

Independent

9. Kala Rajeshwar Rao

Independent

10. Gai Sathish

Independent

11. Gorantla Sharath Babu

Independent

12. Chinthala Anil

Independent

13. Paladugula Surender

Independent

14. Pogaku Sudheer

Independent

15. Mohammed Sadik

Independent

16. Rangaraju Ravinder

Independent

17. Rahimunnisa Begum

Independent

18. Vodela Shyam Kumar

Independent

19. Shainigarapu Ramesh Babu

Independent

20. Sathish Boddu

Independent

21. Sandra Johnson

Independent

TOTAL

21

 

 

 

 

 

 

107

 

 

 

 

 

 

Waradhanapet (SC)

1.Kotha Saranga Rao

Bharatiya Janata Party

2.Gandham Shiva

Bahujan Samaj Party

3.Aroori Ramesh

Telangana Rashtra samithi

4.Chilumalla Lenin

Communist party of India (Marxist Leninist) (

5.Darshanapu Ramesh

Aam Aadmi Party

6.Devaiah Pagidipati

Telangana Jana Samithi

7.Naddunoori Sampath

Samajwadi Party

8.Narsimha Swamy Vashapaka

Bahujan Left Party

9.Sudhamalla Venkat Swamy

Telangana Communist Party of India

10.Arepally Kamalakar

Independent

11.Ellandula Shoban Babu

Independent

12.Kandhari Janardhan

Independent

13.Jatty Swamy

Independent

14.Jannu Narsaiah

Independent

15.Visampally Nagesh

Independent

TOTAL

15

 

 

 

 

 

108

 

 

 

 

 

Bhupalpalle

1.Gandra Venkata Ramana Reddy

Indian National Congress

2.Chandupatla Keerthi Reddy

Bharatiya Janata Party

3.Akunuri Baabu

Bahujan Samaj Party

4.Sirikonda Madhusudana Chari

Telangana Rashtra Samithi

5.Gandra Satyanarayana Rao (Sathanna)

All india Forward Bloc

6.Challuri Madhu

Samajwadi Forward Bloc

7.Narsaiah Renukuntla

New India party

8.Vanaja Vepuri

Bahujana Left Party

9.Odelu Chepuri

Independent

10.Koutam Ravinder

Independent

11.Devaraju Pendala

Independent

12.Pettem Mallikarjun

Independent

13.Sampath Manthena

Independent

14.Siripelli Rajaiah

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

 

109

 

 

 

 

 

Mulug (ST)

1.Anasuya Dansari

Indian National Congress

2.Banoth Devilal

Bharatiya Janata Party

3.Thaviti Narayana

Communist party of India (Marxist)

4.Azmeera Chandulal

Telangana Rashtra samithi

5.Badi Krishna

Telangana Prajala Party

6.Kudumula Chokkaiah

Independent

7.Kornibelli Ganesh

Independent

8.Ghantamuri Saraiah

Independent

9.Chela Venkata Laxmi

Independent

10.Punem Murali Krishna

Independent

11.Borra Laxminayarana

Independent

12.Burka China Venkataiah

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

 

 

110

 

 

 

 

 

 

Pinapaka (ST)

1.Kantha Rao Rega

Indian National Congress

2.Chanda Santhosh Kumar

Bharatiya Janata Party

3.Katiboina Nageswara Rao

Communist party of India (Marxist)

4.Payam Venkateswarlu

Telangana Rashtra samithi

5.Komaram Rajashekar

Telangana Prajala Party

6.Guguloth Vijaya

Bharatiya Bahujan Kranthi Dal Party

7.Thumma Nagaraju

Gondwana Gantantra Party

8.Tejavath Naresh

Bahujana Mukti Party

9.Payam Pothaiah Dora

Shivasena

10.Borra Raghavulu

Lok Tantrik Sarvajan Samaj Party

11.Bhukya Chitti Babu

Pyramid Party of India

12.Kanithi Veerababu

Independent

13.Kalthi Yarraiah

Independent

14.Choulam Arun Kumar

Independent

15.Palvancha Durga

Independent

16.Mukthi Satyam

Independent

TOTAL

16

 

 

 

 

 

 

111

 

 

 

 

 

 

Yellandu (ST)

Haripriya Banoth

Indian National Congress

Naaga Sravanthi Mokalla

Bharatiya Janata Party

Kanakaiah Koram

Telangana Rashtra samithi

4.Hanuma Mood

Aam Aadmi Party

5.Abbaiah Vooke

Independent

6.Arem Subhash Chandra

Independent

7.Eesam Narasimha Rao

Independent

8.Gugulothu Ravi

Independent

9.Guguloth Vinod Kumar

Independent

10.Gummadi Narsaiah

Independent

11.Poleboina Muthaiah

Independent

12.Banoth Balaji Rao

Independent

13.M.Bhanu

Independent

14.Malotu Munna Naik

Independent

15.Mokalla Pragathi

Independent

16.Yadallapalli Satyam

Independent

TOTAL

16

 

 

 

 

 

112

 

 

 

 

 

Khammam

1.Vuppala Sarada

Bharatiya Janata Party

2.Abdul Kareem Shaik

Bahujan Samaj Party

3.Ajay Kumar Puvvada

Telangana Rashtra samithi

4.Nama Nageswara Rao

Telugu Desam Party

5.Kasina Anandaprasad

Pyramid Party of India

6.Palvancha Rama Rao

Bhaujana Left Party

7.Anwar Raice

Independent

8.Apparao Pattipati

Independent

9.Tumati Madhu

Independent

10.Yechu Sunil

Independent

11.Rapolu Kiran Kumar

Independent

12.Rallabandi Narsimha Chary

Independent

13.SK.Jameel

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

 

113

 

 

 

 

 

Palair

1.Kandala Upender Reddy

Indian National Congress

2.Kishan Yerraboina

Bahujan Samaj Party

3.Tummala Nageswr Rao

Telangana Rashtra Samiti

4.Bathula Hymavathi

Comunist Party Of India ( Marxist )

5. Sridhar Reddy Kondapalli

Bharatiya Janata party

6. Kasani Srinivasa Rao

Jai Swaraj Party

7. Gopoju Ramesh Babu

Telangana Communist Party Of India

8. Banala Pullaiah Chary

Pyramid Party Of India

9. Achaiah Gurram

Independent

10. Nandigama Raj Kumar

Independent

11. Bhanoth Laxama Naik

Independent

12. Mandadapu Shankar Rao

Independent

13. Seema Rambabu

Independent

14. Sunkari Rammurthy

Independent

TOTAL

14

 

 

 

 

114

 

 

 

 

Madhira (SC)

1.Bhatti Vikramarka Mallu

Indian National party

2.Kathula Shyamala Rao

Bharatiya Janata party

3.Chatla Nagamani Kumar

Bahujan Samaj Party

4.Kamal Raju Lingala

Telangana Rashtra Samiti

5. Kothapalli Venkateswara Rao

Prajja Swaraaj Party

6. Balavanthapu Kalyan Kumar

Pyramid Party of India

7. Rambabu Kota

Bahujana Left Party

8. Ramadas Markapudi

Telangana Communist Party Of India

9. Kothapalli Babu

Independent

10. Pulipati Prakash

Independent

11. Sreenivasa Rao Koppula

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

 

115

 

 

 

 

 

Wyra (ST)

1.Reshma Bai Bhukya

Bharatiya Janata party

2.Bhukya Veerabhadram

Communist party Of India (Marxist )

3.Banoth Vijaya

Communist Party Of India

4.Kishan Banoth

Bahujan Samaj Party

5.Banoth Madan Lal

Telangana Rashtra samithi

6. Lakavath Nageswara rao

Bahujan Mukti Party

7. Halavath Rama Rao

Pyramid Party Of India

8. Guguloth Thavurya

Independent

9. Jarpula Prasad Nayak

Independent

10. Banoth Mangilal Naik

Independent

11. Malothu Mangilal Naik

Independent

12. Lavudya Ramulu

Independent

13. Varsa Ramulu

Independent

TOTAL

13

 

 

 

 

116

 

 

 

 

Sathupalle (SC)

1.Namburi Ramalingeswara Rao

Bharatiya Janata party

2.Macharla Bharathi

Communist Party Of India (Marxist )

3.G.Prem Neel Kumar

Bahujan Samaj Party

4.Pidamarti Ravi

Telangana Rashtra Samithi

5.Sandra Venkata Veeraiah

Telugu Desam

6. Kongala Mallikarjuna Rao

India Praja Bandhu party

7. Gaddala Subba Rao

Jai Swaraj Party

8. Ravinder Nathari

Pyramid Party Of India

9. Arjuna rao Kankanala

Independent

10. Kolikapogu Swamy

Independent

11. Kancharala Veenakumari

Independent

TOTAL

11

 

 

 

 

 

 

 

117

 

 

 

 

 

 

 

Kothagudem

1.Vanama Venkateswara Rao

Indian National Congress

2.Byreddy Prabhakar Reddy

Bharatiya Janata party

3.Jalagam Venkat Rao

Telanagana Rashtra Samithi

4. Adavalli Krishna

Bahujana Left Party

5. Bhukya Chandra Shekar

Loktantrik Sarvajan Samaj Party

6. G. Rajesh Naik

Bahujan Mukti Party

7. Satish Gundapuneni

Aam Aadmi Party

8.Hanumantha Rao Surampalli

Pyramid Party Of India

9. Antar Satish

Independent

10. Azam Shaik

Independent

11. Avutapalli Ramalingeswara Rao

Independent

12. Komaram Buchaiah

Independent

13. Gugulothu Naresh

Independent

14. Medaboina Venkateswar Rao

Independent

15. Ramana Reddy Sureddy

Independent

16. Vamsi Krishna Essampalli

Independent

17. Venkatesh Dharavath

Independent

TOTAL

17

 

 

 

 

 

118

 

 

 

 

 

Aswaraopeta (ST)

1.Dr.Bhukya Prasada Rao

Bharatiya Janata party

2.Tanam Ravindar

Communist Party Of India (Marxist )

3.Banoth Ramesh

Bahujan Samaj Party

4.Thati Venkateswarlu S/o.Kattappa Thati

Telangana Rastra Samithi

5.Mecha Nageswara Rao

Telugu Desam Party

6. Kanneboina Venkata Narsaiah

Gondwana Ganatantra Party

7. Gugolothu Ramulu

Pyramid Party Of India

8. Mood Balaji

Bahujan Mukthi Party

9. Amgothu Krishna

Independent

10.Kangala Kalliah

Independent

11. Kanithi Lakshmana Rao

Independent

12. Thati Venkateswarlu S/o Veeraswami Thati

Independent

TOTAL

12

 

 

 

 

119

 

 

 

 

Bhadrachalam (ST)

1.Podem Veeraiah

Indian National Congress

2.Kunja Satyavathi

Bharatiya Janata party

3.Midiyam Babu Rao

Communist Party Of India (Marxist )

4.Gundu Sarath Babu

Bahujan Samaj Party

5.Tellam Venkata Rao

Telangana Rastra Samithi

6.Punem Pradeep Kumar

Republican party of India (A)

7.Ramesh Babu Bhukya

Pyramid Party of India

8.Karam Naveen

Independent

9.Chele Anusha

Independent

10.Pandra Hemasundar

Independent

TOTAL

10

GRAND TOTAL

1821

 

-Sowmya Sangam

If you enjoyed this Post, Sign up for Newsletter

(And get daily dose of political, entertainment news straight to your inbox)

Rate This Article
(0 votes)